Hejtman Radko Martínek považuje tento krok za nevyhnutelný. Lidé se ovšem bojí, že jedna z nemocnic zanikne. To ovšem podle kraje nehrozí.

Radní Pardubického kraje počítají, že vedle krajské nemocnice zůstanou tři regionální. „Spojení litomyšlské a svitavské nemocnice neznamená, že chceme jednu z nich zrušit,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Samospráva požádala ředitele obou zařízení, aby se dohodli na společném postupu. „Uvědomujeme si, že proces slučování nebude jednoduchý, ale rozvoj dvou nemocnic v jedné spádové oblasti Pardubický kraj dlouhodobě neudrží,“ vysvětluje Martínek. Věří, že ředitelé Pavel Havíř i Libor Vylíčil předloží návrh, který zefektivní provoz a nabídne stabilní prostředí pro zdravotníky.

Vedení obou nemocnic se slučování nebrání, naopak krok považuje za nutný. „Z mého pohledu jde o věc, kterou potřebujeme už několik let. Nemocnice jsou blízko sebe. Pokud nic neuděláme, tak se za čas dostaneme do situace, že budeme řešit vážné ekonomické a personální problémy. Nemáme zkrátka na vybranou,“ sdělil Pavel Havíř, ředitel nemocnice ve Svitavách. Stejný názor zastává také jeho kolega z Litomyšle Libor Vylíčil. Včera se sešli a začali jednat o společném postupu. „Tlačí nás personální situace. Myslím si, že vize dalšího rozvoje je lepší pod jednou střechou než jako dva samostatné subjekty,“ tvrdí Libor Vylíčil. Oba ředitelé se shodují, že výhody sloučení vidí především v personálním obsazení oddělení. „Na těch odděleních, která se dublují, budeme v rámci možností posouvat lékaře a sestry na jednu nebo druhou stranu. Tím pádem se výhledově také zlevní léčba,“ dodal ředitel Vylíčil.

Strach o práci

Pojem sloučení nemocnic ale vyvolal mezi některými zaměstnanci nejistotu. „Musím říci, že proces působí na pracovníky jako nestabilní prostředí. Začínají se poohlížet po uplatnění jinde,“ informovala na setkání s hejtmanem Markéta Nemšovská, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči ve svitavské nemocnici. O této skutečnosti vedení zdravotnických zařízení ví, proto plánují setkání se zástupci oddělení a zaměstnanci, kde si vysvětlí důvody a plusy sloučení.

Jedno je však jisté. Ani jedna nemocnice ve svitavském okrese se zavírat nebude. Čtyři základní oddělení zůstanou v obou městech. Spolupráce už dnes existuje. Zatímco v Litomyšli mají neurologii a oční oddělení, do Svitav jezdí lidé na urologii, psychiatrii a ušní, nosní, krční.

Hejtman Radko Martínek počítá, že v červnu představí první nástřel nové koncepce zdravotnictví v Pardubickém kraji. Změny schválí v říjnu a od ledna roku 2010 začnou platit.