Čističky vody tu nejsou, břehy řek slouží jako místa, kde se myjí vozidla, motorky, zvířata i lidé. Okraje ulic větších měst lemují stoky, které fungují jako kanalizace a lidé špinavou vodu z nich běžně užívají. Nic jiného jim často nezbývá.

Na naší základně už bylo operováno několik dětí, které přišly na vyšetření s bolestmi břicha. Byly u nich nalezeny a později operačně odstraněny močové kameny. Hlavní příčinou těchto potíží je nedostatečný příjem tekutin a nekvalitní voda. Lidé se zdravotními potížemi z okolí Fajzabádu přicházejí každý den před základnu, aby je lékaři a zdravotníci ošetřili.

Čekají před branou, kde doktoři vyberou nejvážnější případy. Zdravotní pomoc ale nebývá poskytována jen na základně. Náš doktor či zdravotníci nohokrát poskytli ošetření lidem, které potkáváme v průběhu patrol.

Lehčí zranění způsobená pády z dopravních prostředků, jakými jsou osel, kolo či motorka, vyřeší důkladné vyčištění rány a sterilní přikrytí. Občas se ale setkáme i s těžšími zraněními. Nedávno nás místní zavedli k muži, který se zřítil ze 60ti metrového skalnatého svahu, když po něm do domu přenášel pytle s cementem. Na místě náš lékař ošetřil krvácející rány, zabandážoval hrudník a podal mu zklidňující a protibolestivé léky. Vzhledem k povaze zranění doporučil další vyšetření v nemocnici ve Fajzabádu.

Mnozí lidé se dravotními problémy dostanou během patrol doporučení k návštěvě německého zdravotního střediska na naší základně. Někteří přijdou včas, mnozí bohužel pozdě. Rodiče chlapce, který si při pádu z osla zlomil ruku, ho přivedli nejprve k místnímu duchovnímu, který je ujistil, že to bude dobré a pronesl snad nějaké ochranné „zaříkadlo“. O pár dní později museli lékaři chlapci ruku amputovat, protože poškozením nervů a cév došlo k odumření tkání.

Život v Afghánistánu je někdy až příliš tvrdý. Stavíme tu vodní nádrže, nabízíme zdravotní ošetření, ale mnohdy nám nezbývá jiná možnost k projevu solidarity než jakou je ochota naslouchat a stát místním lidem aspoň na chvíli po boku v jejich bolesti.