Jak připravit svou nemovitost na prodej?

Každý prodávající by se měl za prvé rozloučit se svou nemovitostí. Už to není jeho domov, ale zboží, které je potřeba co nejvýhodněji prodat. Dále by měl nemovitost „odosobnit", odvézt rodinné obrazy, suvenýry z cest, přebytečný nábytek atd. Nemovitost by měla působit čistým a neosobním dojmem. Při prohlídce by měl být přítomen pouze majitel nemovitosti, který by měl před příchodem potenciálních kupujících řádně vyvětrat. Též doporučujeme použít silnější žárovky pro lepší osvětlení prostoru.


Jak správně svou nemovitost nafotit?
Zhotovení kvalitní fotodokumentace je jedním z nejdůležitějších marketingových nástrojů, které mohou zásadním způsobem urychlit prodej vaší nemovitosti. Na fotografiích by měly být vidět všechny důležité dispozice bytu nebo domu. Mezi další doporučení patří nemovitost vymalovat, spravit všechny stěny, učinit veškeré další nezbytné úpravy či opravy a precizně uklidit. Poslední rada zní: vždy je lepší fotit za denního světla.


Jak to funguje na západních trzích?
Na západě majitelé často do prodeje své nemovitosti investují a najímají si specializované firmy, které mají své designéry, malíře, zahradníky a jiné řemeslníky. Vědí, že se jim vynaložená investice vrátí jak v ceně, tak v mnohem kratším čase prodeje.

ANNA PORŠOVÁ,ředitelka pobočky realitní kanceláře Evropa Litomyšl