„V současné době dokončujeme rekonstrukci objektu na ulici Milady Horákové. Díky podpoře ministerstva pro místní rozvoj zde vzniká šest bytů, které jsou určené převážně pro osamělé matky s dětmi," potvrdil svitavský starosta David Šimek.

Ještě před rokem byl dům naproti mateřské škole, kam se stahovali bezdomovci, v žalostném stavu. Otlučené omítky, tmavé špinavé místnosti se zatuchlým vzduchem, na dvorku hromady nepořádku. Nyní už jenom pohled z ulice říká, že jej stavbaři dali do pořádku.

Žádosti o byty

První nájemníci se do bytového domu začnou stěhovat počátkem letošního října. „Zájemci si už mohou podávat přihlášky," řekl starosta. Jsou to byty startovací, proto bude nájemné nižší než v jiných městských budovách. „Cena je stanovena na jednapadesát korun za metr čtvereční," informoval David Šimek.

Žádost si mohou podat mladé matky s dětmi z azylových domů v regionu nebo z kojeneckého ústavu a mladí dospělí, kteří se vracejí z ústavní nebo ochranné výchovy. Toto bydlení jim pomůže posunout se dál do reality. „Myslím si, že je to dobrý nápad. Pokud tito lidé nemají žádné přístřeší, pak je to pro ně řešení," konstatovala Milada Koutná ze Svitav. Ubytování bude na časově omezenou dobu. Podle starosty lidé v těchto bytech mohou bydlet maximálně po dobu dvou let.

Stavební práce v domě už jsou téměř hotové. „Stavbaři provádějí dokončovací práce, upravují okolí domu," uvedl David Šimek. Byty budou částečně vybavené. Nebudou v nich chybět ani kuchyňské linky.

Město do bytů investovalo tři a půl milionu korun. Přes tři miliony činila dotace.