Letošní zima je pro mnohé občany regionu vyloženě „o zdraví“. Stačí jeden neopatrný krok na zledovatělém chodníku a neštěstí je na světě. „Jakmile napadne sníh, dochází okamžitě ke skokovému nárůstu. Před zimou ošetříme třeba jeden pád týdně, teď několik denně,“ uvedl nepříznivou bilanci mluvčí krajských záchranářů Otomar Kušička s tím, že k většině nebezpečných pádů dochází ve městech.

Nebezpečné chodníky a střechy

Mezi nejčastější zranění, která obyvatele Orlickoústecka potkávají, patří zlomeniny rukou a nohou, výjimkou nejsou ani poranění zad. Nejohroženější skupinou na kluzkých chodnících jsou podle statistik senioři. Vůbec největší nebezpečí, a sice zranění hlavy způsobená padajícím ledem ze střech, zatím naštěstí nejsou v regionu na pořadu dne. „Poměrně těžké zranění hlavy zaviněné pádem ledu jsme ale dva týdny zpátky řešili v Pardubicích,“ řekl Otomar Kušička a nabádal k opatrnosti, která je v těchto dnech každopádně na místě.

Letošní zima je první, kdy mají za údržbu chodníků zodpovědnost přímo majitelé dotyčných komunikací, a to jsou v naprosté většině případů samotná města. Deník proto zjišťoval, zda musí na radnicích řešit žádosti o odškodnění těch, kteří přišli k úrazu na městských chodnících. „Nevím, mohlo to být nahlášeno a ještě se to ke mně nedostalo,“ odpověděl na dotaz starosta České Třebové Jaroslav Zedník a odkázal na vedoucího právního odboru Karla Honla. Českotřebovský právník vzápětí připustil, že žádosti o odškodnění na městský úřad doputovaly, a to hned tři. „Ve všech případech se jednalo o ženy, škodu ještě nemáme upřesněnou. Poprvé šlo o zlomeninu a vykloubení lokte, druhý úraz byla rovněž zlomená ruka, třetí pak zlomenina kotníku,“ upřesnil Karel Honl a pokračoval: „Dotyčné mají nárok na náhradu ušlého zisku, dále bolestné na základě posudku lékaře a také náklady spojené s léčením.“

Ne všechny případy lze nárokovat

Občané, které chodník připraví o zdraví a budou následně požadovat odškodnění, by měli mít na paměti jeden podstatný detail. Záleží totiž, za jaké situace k úrazu dojde. „Odpovědnost má vlastník komunikace. Existují ale případy, kdy na chodníky odkapává voda ze střech a vzniká náledí. Pokud pak dojde ke zranění, zodpovědný za následky je vlastník nemovitosti,“ vyložil příslušné předpisy právník Karel Honl.

Zkušenosti, co se týká úrazů na zledovatělých chodnících, už mají také v Žamberku. Podle starosty Jiřího Dytrta řeší ročně do pěti případů a letos už radnice odškodnila dvě osoby. „Máme pojistku odpovědnosti za škodu způsobenou, jsme schopni případné úrazy krýt. Poškozeným předáme formulář pro ohlášení škody, postupujeme tak již několik let,“ potvrdil starosta.

Nejen radnice se musí během letošní zimy vypořádat s úrazy na zledovatělých komunikacích. Chodníky á la kluziště zaměstnávají také pracovníky pojišťoven. Například tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovna, a.s. Milan Káňa však v aktuálních statistikách nenašel nějaký dramatický nárůst proti loňskému lednu. Celkové číslo pádů je podle jeho vyjádření přibližně stejné.

„VPardubickém kraji jsme letos vlednu řešili kolem tří set padesáti úrazů, což je obdobný počet jako vlednu minulého roku. Ve většině případů se jedná o zlomeniny dolních nebo horních končetin, naraženiny a pohmožděniny. Lidé jsou ale opatrnější, odhadujeme tedy, že přímou souvislost se současným špatným stavem chodníků a silnic má jen asi desetina případů,“ řekl Orlickému deníku.

Pokud se jedná například o klasickou zlomeninu a klient doloží kompletní dokumentaci, to znamená lékařskou zprávu a rentgenový snímek, může být podle slov Káni pojistné vyplaceno do několika dnů od předání podkladů pojišťovně. „Úrazové pojištění se většinou vztahuje na jakékoliv úrazy. Pouze pokud by bylo zjištěno, že v úrazu figuruje alkohol nebo drogy, může pojišťovna pojistné plnění snížit,“ uvedl ještě ve svém prohlášení tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

JAN POKORNÝ