Zatímco ministr Bursík bije na poplach kvůli zdržení s výstavbou čistíren odpadních vod a kanalizací, k čemuž se republika zavázala Evropské unii, zrovna východočeských měst se tento problém, zdá se, téměř netýká.

Stihnout do příštího roku vyřešit problém odpadních vod nebo aspoň začít kanalizace stavět zvládnou pravděpodobně všechna města v Pardubickém kraji. Několik bolavých lokalit je však v kraji Královéhradeckém.

Je to především krajská metropole – Hradec Králové.
Hradec upsal na 30 let svou vodárenskou síť soukromému francouzskému investorovi, a přišel tak o možnost čerpat štědré evropské dotace na rekonstrukci zdejší čistírny odpadních vod, aby požadovaným regulím EU vyhověl. Vodárny si na rekonstrukci za 140 milionů musí vydělat samy, letos kvůli tomu o jinde nevídaných 14,5 procenta zdražily vodné a stočné.
Hradecké vodárny dostaly na čističku jen padesátimilionovou dotaci od státu, ostatním východočeským žadatelům přitom Evropská unie hradí náklady až z 85 procent.

„Odmítnout takovou dotaci, to se dělá jen jednou. Se svými projekty proto žádají často i obce menší než 2000 obyvatel, pro které platí závazek mít do příštího roku čističku. I když jim s jejich malými rozpočty může dělat problémy dofinancovat ten zbytek, pak žádají o pomoc nás nebo si berou komerční úvěry,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického krajského úřadu Josef Hejduk.

Jinde ve východních Čechách se problémy s odmítnutím přístupu k evropským dotacím kvůli zahraničím partnerům ve vodárnách zatím nevyskytly. Většina měst totiž se zahraničními investory podepsala smlouvy na provoz vodáren nejvýše do roku 2022. Do tohoto termínu ministerstvo vyjednalo s EU co se týče evropských dotací do vodáren výjimku.

„Rok 2010 je napnutý termín, ale myslím, že minimálně zahájit realizaci čistíren odpadních vod se to stihne téměř všude,“ řekl královéhradecký krajský radní pro životní prostředí Jan Tippner.

Podle EU jsou smlouvy pro obce nevýhodné a často uzavřené za netransparentních podmínek. Proto původně hrozilo, že dotace nedostane žádná radnice, která podobná partnerství uzavřela.