„V letošním roce bychom chtěli zkusit po městě vybudovat několik stání, kde by kromě kontejnerů na papír, sklo, plast a olej bylo místo také na zelený odpad," uvedl svitavský starosta David Šimek. V těchto „minisběrných dvorech" by se lidé také mohli zbavovat oblečení a vysloužilých elektrospotřebičů. Podle něj v současné době probíhá výběr vhodných lokalit. To však není vše. V plánu je také péče o stávající vybavení. Celkem šest kontejnerových stání projde rekonstrukcí. Práce mají stát zhruba jeden a půl milionu korun.

MODERNÍ, ALE DRAHÉ

V nedaleké České Třebové se podle úředníků osvědčily podzemní kontejnery. Ty šetří prostor a hůře se do nich dostává nepovolaným osobám, takže kolem nich není tolik nepořádku.

Na svitavské radnici už vědí, kde by se v budoucnosti mohly právě takové kontejnery vybudovat. „Máme pro ně vytipovanou jednu lokalitu, jedná se o místo před supermarketem Albert na náměstí Míru, kde by se ani nemusely dělat přeložky sítí," uvedl David Šimek, který však zároveň dodal: „Podzemní kontejnery se nám strašně líbí. Hlavně ty takzvané inteligentní, které hlásí, že už jsou plné. Problém je, že jedno stání stojí půl milionu korun. Zatím přemýšlíme, jestli se touto cestou vydat. Není to úplně nutné, jsou tu totiž aktuálnější projekty, které musíme udělat."

Někteří obyvatelé se starostou souhlasí. „Víte, já si myslím, že je to taková móda. Ty kontejnery schované pod zemí vypadají hezky, však už jich tady u nás v republice ve větších městech máme docela dost. Otázkou je, jestli je nutné vyhazovat peníze jenom kvůli tomu, abychom vypadali světově. Ve městě máme dost jiných a větších problémů, třeba poflakující se bezdomovce," sdělil svůj názor Svitavan Lukáš Pešek. Najdou se však i tací, kteří by podzemní kontejnery uvítali. „Určitě jsem pro. Je u nich nepořádek a na některých místech vypadají kontejnery děsně. Proč si to u nás trochu nezvelebit? Jestli je to drahé, tak ať to udělají alespoň někde na zkoušku," míní naopak obyvatelka Jana Richterová.