Města a obce se letos musely vypořádat s dopady hospodářské krize. Svitavy to přišlo na dvacet šest milionů korun. „Jde o pokles vlastních příjmů ze sdílených daní,“ vysvětlil starosta Jiří Brýdl. „Letošní rok byl zvláštní v tom, že jsme museli přijmout zásadní opatření v rozpočtových výdajích a s poklesem počítat i ve střednědobém výhledu,“ doplňuje Brýdl. Ovlivnilo to také plánované investiční akce. „Zrušili jsme zatím přístavbu a rekonstrukci bazénu, na kterou jsme dokonce dostali evropské dotace,“ informuje Jiří Brýdl. „Vyškrtli jsme rovněž některé menší plánované investiční akce celkem zhruba za deset milionů korun,“ konstatuje svitavský starosta. Město si tak chce vytvořit ke konci příštího roku rezervu pro případ dalšího negativního vývoje.

Velké výdaje

„Letošní rok byl nejobtížnější za celou dobu mého působení na radnici,“ zamýšlí se Jiří Brýdl. „Na druhé straně nás to donutilo ujasnit si, které výdaje jsou nutné a které ne,“ podotýká. Doposud se až tak zamýšlet nad tím město nemuselo, protože se mu každoročně příjmy zvyšovaly. Paradoxně v příštím roce budou mít sice Svitavy méně peněz, ale na druhé straně velké investiční výdaje, až v rozsahu tří set milionů korun. „Dokončíme rekonstrukci stadionu Míru a zahájíme modernizaci čistírny odpadních vod,“ objasnil starosta. Zastupitelé počítají i s přestavbou části Domova na rozcestí na domov pro seniory.

Velké investiční akce plánují rovněž v Moravské Třebové. Radní vstupují do nového roku optimisticky. Některé investiční akce by měly město více zviditelnit. „Letos dokončíme projekt Hřebečských důlních stezek, který nabídne nová turistická lákadla,“ uvedl starosta Josef Ošťádal. Hodně si slibuje také od připravovaného projektu Od renesance k baroku, na který chce evropské peníze. „Čeká nás také dokončení modernizace zimního stadionu a zahájení rozsáhlé dostavby kanalizační sítě a rekonstrukce čistírny odpadních vod,“ vyjmenovává starosta. S penězi by problém být neměl. Na akce město dostává peníze z evropských fondů. Svůj podíl zaplatí z peněz, které získalo vloni prodejem městských bytů.

Byty a stezky

V Litomyšli si radní stanovili hned několik priorit. „Chceme hlavně zahájit výstavbu bytů u nemocnice. Připravíme a podáme žádost na nový domov důchodců. Zahájíme projekční práce na cyklostezkách ve městě,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Radní budou rovněž pokračovat v budování parkovacích míst a chystají také investice do alternativních zdrojů energie. Podle starosty nezapomenou ani na protipovodň

(ap,ik)