Před lety se svitavští radní rozhodli postavit novou knihovnu. Peníze na ni nesehnali. Do oka jim padla před čtyřmi lety chátrající textilní továrna. Včera se multifunkční Fabrika otevřela široké veřejnosti. Na úvod zazněla hymna v podání sboru Dalibor.

Projekt Fabriky rozjížděl bývalý starosta Václav Koukal. Dnes tvrdí, že by do přestavby plné problémů šel rozhodně znovu. „V roce 1992 jsme chystali projekt pro spolkový a kulturní život ve Svitavách. Byly tady sály, ale různě rozříštěné. Za kinem se nacházel volný prostor, kde jsme zamýšleli stavbu nového centra,“ uvedl současný senátor Václav Koukal.

Současně řešili zastupitelé problémy s malou knihovnou, která se už nemohla dále rozvíjet. Nechali proto zpracovat projekt, podle něhož měla naproti Ottendorferově domu vyrůst úplně nová budova podle návrhu architekta Romana Svojanovského. Nakonec se ovšem rozhodli vše spojit a přestavět bývalou textilní továrnu Vigony pod náměstím.

V České republice existuje jen sedm tak úspěšných projektů. Otevření Fabriky si nenechal ujít ani ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. „Jako starosta Vsetína jsem se také pokoušel sehnat co nejvíce peněz. Ale tak jako Jiří Brýdl jsem tedy úspěšný nebyl. Myslím si, že to jsou dobře utracené peníze, ale to samozřejmě ocení až obyvatelé města,“ sdělil Jiří Čunek. Doufá, že se v zemi najde více osvícených starostů, kteří získají z EU velké dotace.

„Byl by hřích ze sedmi set miliard neutrhnout co nejvíce,“ dodal Čunek. Ve Fabrice ho zaujal sál a moderní knihovna.

Okem stavaře hodnotí Fabriku vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. „Stará továrna byl objekt ke zbourání. Ale vnímám, že Svitavy mají dlouhou textilní historii a je skvělé, že právě tato fabrika tady zůstala. Setkají se tu všechny generace,“ říká Roman Línek.

Přestavba bývalé barvírny podniku Vigona začala v roce 2006. Rekonstrukci provázely skryté závady statiky. Nyní je objekt těsně před kolaudací. Náklady dosáhly 185 milionů.