Výběrové řízení mělo skončit již v pondělí, radní ale termín prodloužili až do 13. dubna. Projekt tvoří opravy jedenácti historických objektů a bude stát čtyři sta milionů korun.

Rada města se rozhodla dát firmám na základě jejich mnoha doplňujících dotazů ještě čas na dopracování nabídek. „Projekt je velmi složitý a náročný. Pořád si myslíme, že bychom v létě zahájit mohli. Doufáme, že výběrové řízení bude v pořádku a nikdo se neodvolá,“ sdělila Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a mluvčí litomyšlské radnice. Jediným hodnotícím kritériem zůstává nejnižší nabídková cena. Uchazeči o zakázku musí rovněž prokázat kvalifikační, technické a ekonomické předpoklady. „Mezi ně patří obrat firmy za stavební práce v každém z posledních tří účetních období minimálně sto padesát milionů za rok. Uchazeč by také měl mít zkušenosti s rekonstrukcí či památkovou obnovou staveb, které mají statut nemovité kulturní památky,“ uvedla Michaela Severová.

Výběrové řízení radnice rozdělila na dvě části, stavební a restaurátorskou. Lhůta pro podání nabídek restaurování uměleckých předmětů piaristického kostela Nalezení svatého Kříže skončí 12. května přesně v 9.50 hodin. „Bylo to přání ministerstva kultury. Restaurátorské práce jsou specifické a měla by je udělat odborná firma,“ uvedl starosta Michal Kortyš (ODS). I ve výběrovém řízení pro restaurátorské práce je kritériem nejnižší nabídková cena. „Půjde o restaurování obrazů, oltářů, soch, truhlářských prvků a varhan. Nejzazší termín splnění je stanoven na konec srpna roku 2013. Součástí nabídky musí být konkrétní oprávnění k restaurování od ministerstva kultury,“ dodala mluvčí Severová.

Opravy historických památek město připravuje již od roku 2007. Na projekt získalo stoprocentní dotaci od Evropské unie. „Předpokládáme, že rozsáhlé stavební práce budou zahájené nejpozději na konci jara letošního roku,“ řekla Michaela Severová. Během stavby zůstane veřejnosti přístupný zámek, v provozu bude i Fakulta restaurování, okresní archiv nebo Evropské školicí centrum.

Sedm budov a čtyři volné prostory, první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáj, park, piaristická kolej, piaristický kostel a předzámčí, mají být opravené v listopadu roku 2013.

Projekt zámeckého návrší je nejrozsáhlejší v novodobé historii města. Úsilí architektů a radních však může ještě zkalit tvrzení zastupitele Jaromíra Odstrčila (Věci veřejné), který vloni v srpnu napadl město, že zakázka na návrší je „prodaná nevěsta“. Jméno firmy tehdy uložil v advokátní úschově. Starosta Michal Kortyš ale již vloni vzkázal, že má svědomí čisté a pokud Jaromír Odstrčil má informace o protiprávním jednání, aby se obrátil na policii. Ten ale tak neučinil. Jak kauza dopadne, bude jasné na jaře.


Kastelánka zámku: Čekáme jen na výzvu

Zatímco město hledá dodavatele pro revitalizaci zámeckého návrší, s projektem nespí ani památkáři. Mají za sebou dlouhé hodiny nad návrhy z ateliéru architekta Josefa Pleskota a nyní už míří do finále.

Renesanční zámek v Litomyšli je zapsaný na seznamu památek UNESCO. Je krásný a ojedinělý, ale potřebuje rekonstrukci za miliony korun. Na několika místech jsou oprýskaná sgrafita a to není rozhodně všechno. I památkáři proto chtějí požádat o dotaci na obnovu zámku Evropskou unii. „Projekt je pro nás velmi důležitý. Podmínka pro podání žádosti je mít vše dotažené až do fáze stavebního povolení. Jsme ve finální části, máme odborná vyjádření, řešíme hygienu a hasiče. Žádáme o povolení,“ sdělila kastelánka Jana Sehnalová.

Projekt památkářů řeší také zastřešení festivalu Smetanova Litomyšl. „Toho si velmi cením. Projekt zastřešení, jeviště a hlediště pro festival je velmi šetrný k zámku. Už se nestane, že návštěvník uvidí jen zapytlované oblouky. Na nádvoří se před ním otevře figurální sgrafito. Hlediště bude rozdělené na dvě části, půjde o takový typický model antického amfiteátru. Sgrafita vytvoří pěkný rámec představení,“ vysvětlila Jana Sehnalová. Velkým problémem je také stavba zázemí pro festival. V současné době práce na nádvoří trvají měsíc. Dělníci v montérkách s díly kovové konstrukce se pohybují mezi turisty. I to se změní. „Nyní se staví konstrukce měsíc, pak to budou tři dny. Důležité je také restaurování sgrafit, která jsou v hrozném stavu. Konečně dojde i na ta, která jsou na věži zámku a na která vloni nezbyly peníze,“ dodala kastelánka.

Nyní čekají památkáři na vyhlášení výzvy. „Jakmile přijde, ihned podáme žádost a jdeme do toho. Těch potřebných je hodně a bude to soutěž. Vyhraje ten nejlepší,“ uzavřela Sehnalová.