Radní Pardubického kraje rozhodnutí odložili. „Záměr slučování svitavské a litomyšlské nemocnice nadále přetrvává. Vzhledem ke stavu obou nemocnic je nutné provést sloučení postupně,“ sdělila Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí Pardubického kraje.

Radní Pardubického kraje záměr sloučení Litomyšlské a Svitavské nemocnice ale nevzdávají. „Prvním krokem bude určitě sjednocení představenstev a dozorčích rad. Krajští zastupitelé projednají koncepci zdravotnictví Pardubického kraje na mimořádném zasedání 28. ledna,“ sdělila Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje.

Záležitost nenechává chladné ani zastupitele z Litomyšle a Svitav. „Nás to zajímá z hlediska dostupnosti zdravotní péče,“ uvedl před časem starosta Svitav Jiří Brýdl. „Do budoucna je jasné, že dvě nemocnice vedle sebe být ve stávajícím rozsahu nemohou,“ souhlasil Brýdl. Litomyšlští zastupitelé se bojí o osud nemocnice a hejtmanovi Radko Martínkovi poslali dva dopisy se seznamem podmínek.

Ani vedení nemocnic zatím neví, jak se bude situace vyvíjet. „Nemáme aktuální informace. Čekáme na rozhodnutí kraje a závěry jednání o koncepci zdravotnictví,“ dodal mluvčí Litomyšlské nemocnice Adrián Nemšovský.

Nová koncepce zdravotnictví podle radní Markéty Tauberové zlepší kvalitu poskytované péče o pacienty. Přispěje k účinnějšímu řízení zdravotnických zařízení. „Snažíme se, abychom ušetřili peníze na provozu těchto zařízení. Chceme, aby prostředky zůstávaly uvnitř systému. Důsledným naplňováním nové koncepce zbyde více peněz na léčení pacientů nebo na nákup nové techniky,“ vysvětlila Markéta Tauberová. Radní budou řešit centralizaci nákupů zdravotnického materiálu a léků.

Medicínské obory Litomyšlské a Svitavské nemocnice se příští rok slučovat nebudou. Radní ale neshazují ze stolu myšlenku, že obě nemocnice v okrese budou mít v roce 2010 společné vedení či jednoho ředitele.