Hledání nového šéfa trvalo téměř rok. Nastupující ředitel vzešel až z opakovaného výběrového řízení. Do prvního kola, vyhlášeného na začátku září loňského roku, se přihlásil pouze jeden kandidát. Výběrová komise však jeho jmenování radě města nedoporučila. "Uchazeč nebyl shledán vhodným. Tudíž rada nikoho nejmenovala a pověřila řízením pracovnici střediska Pavlínu Šmerdovou do doby konání nového konkursního řízení," upřesnil vedoucí odboru školství a kultury Jiří Petr. Předchozí ředitel Robert Snášil skončil ve funkci 31. ledna letošního roku. Druhé kolo výběrového řízení vyhlásila svitavská radnice ve druhé polovině března společně s pěti dalšími konkurzy na ředitelská místa škol a školských zařízení. A z tohoto druhého výběrového řízení vyšel vítězně Ondřej Komůrka.

Střet zájmů?

Současně se jmenováním Ondřeje Komůrky radou města se, vzhledem k jeho aktivnímu působení v komunální politice, vyrojily dohady o možném střetu zájmů. O novém řediteli mělo být údajně, bez ohledu na vypsané výběrové řízení rozhodnuto dopředu. "Klientelismus jako hrom. Radní města, zálesák a kamarád starosty, mimochodem ze stejného volebního subjektu, se čistě náhodou stává ředitelem městské organizace," kritizuje výsledek konkurzu Vojtěch Fadrný. O obsazení postu ředitele se podle Fadrného spekulovalo dlouho dopředu. "Dle zlých jazyků bylo již od zimy jasné, že šéfem se stane radní Komůrka," tvrdí Vojtěch Fadrný.

Nový ředitel i starosta města David Šimek (Sdružení pro město Svitavy) se proti těmto spekulacím jednoznačně ohrazují. "Rozhodnutí ve mně zrálo poměrně dlouhou dobu," vysvětluje Ondřej Komůrka. Nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Svůj záměr jsem konzultoval s právničkou a tajemníkem městského úřadu, zda je vůbec právně možné, abych pozici vykonával. Dostal jsem souhlasné stanovisko a na základě tohoto jsem učinil finální rozhodnutí,“ brání se Ondřej Komůrka.

Osobní přátelství se starostou nepopírá, rozhodně však odmítá, že by mělo na jeho jmenování ředitelem střediska vliv. „S Davidem Šimkem se známe pětatřicet let, jsme kamarádi. Zažili jsme spolu spoustu věcí a fakt, že se stal starostou, na tom rozhodně nic nezměnil. Svitavy jsou malé město a tak, jako s Davidem Šimkem se znám se spoustu dalších lidí,“ říká Ondřej Komůrka.

Vojtěch Fadrný, který vedení města v řadě ohledů kritizuje opakovaně, nového ředitele a radního vyzývá, aby se rozhodl, na které židli chce sedět. "Stačí si vybrat, buď aktivní komunální politik nebo zaměstnanec města," podotýká Fadrný.

Rozhodnou voliči

O ničem takovém, ale Ondřej Komůrka neuvažuje. „Na pozici radního rezignovat nehodlám, protože nevidím pádný důvod. Za necelé tři měsíce nás čekají komunální volby a pokud budou mít občané pocit, že bych dál neměl v komunální politice působit, dají mi to jistě najevo,“ prohlašuje svitavský radní a zastupitel.

Ani podle starosty Davida Šimka střet zájmů nehrozí. Středisko je sice příspěvkovou organizací města, ale platové podmínky ředitele určují platné tabulky pro pracovníky pedagogických zařízení, peníze na platy jdou ze státního rozpočtu. Rada města však stanovuje odměny a osobní ohodnocení ředitele. "Chápu, že zde je možný důvod k podezření ze střetu zájmů, a samozřejmě se v daném případě zdržím hlasování, tak jako jsem se zdržel při jmenování na post ředitele,“ ujišťuje Ondřej Komůrka.

Město ročně přispívá z rozpočtu na provoz střediska zhruba sedmi sty tisíci korun. "Částka je v letošním roce vyšší z důvodu investice do nových stanových podsad. Ostatní finance musí zajistit středisko ze svých zdrojů," upřesnil nový ředitel.

Piráti zahájili předvolební kampaň na náměstí v Moravské Třebové
Předvolební kampaň začala. Piráti se dohadovali se starostou kvůli petici

V pětičlenné komisi, která vybírala nového ředitele, zasedli vedle starosty Davida Šimka, radní Marcela Sezemská (Sdružení pro město Svitavy), pracovnice odboru školství a kultury Marie Vítová, Pavel Skokan z České školní inspekce, Silvie Anýžová z odboru školství krajského úřadu a pracovník Střediska volného času Pavel Padyásek.

Ústní pohovor s kandidáty, kteří postoupili z prvního kola, proběhl na začátku června. "Komise hlasováním určila vhodnost nebo nevhodnost kandidátů. Z vhodných kandidátů určil každý člen komise pořadí uchazečů. Následně se u jednotlivých uchazečů nejlepší a nejhorší pořadí škrtlo a součet dal konečný bodový stav, ze kterého vzniklo pořadí uchazečů v řízení," popsal práci komise Jiří Petr s tím, že rada města vybírá z vhodných kandidátů, ale na pořadí stanovené komisí nemusí při jmenování brát zřetel.

Svitavský radní a zastupitel Ondřej Komůrka ale není jediný komunální politik, který je současně zaměstnancem města, na jehož vedení se přímo podílí. Donedávna byl ve stejné pozici radní a zastupitel Jaroslav Kytýr (ANO), který šéfoval svitavskému Sportesu. Poté, co vloni na podzim uspěl ve volbách do poslanecké sněmovy, z vedení odešel.

Mezi svitavskými zastupiteli jsou další dva komunální politici, kteří jsou zaměstnanci městských organizací. Ředitelkou městského muzea je zastupitelka Blanka Čuhelová (Sdružení pro město Svitavy) a ředitelkou Seniorcentra Lenka Jurenová (ANO).

I v dalších městech

A podobné je to i v ostatních městech na Svitavsku. Od července je novou ředitelkou kulturních služeb v Moravské Třebové radní a zastupitelka Hana Horská (KSČM), zastupitel za ČSSD Petr Vágner je ředitelem základní školy Palackého.

Rovněž jevíčský radní Miloslav Parolek (Lidé městu, město lidem) je současně ředitelem základní školy. Jeho znovujmenování do funkce po uplynutí šestiletého funkčního období bez vypsání výběrového řízení letos na jaře se nelíbilo části jevíčské veřejnosti.

V Litomyšli je ředitelem Domu dětí a mládeže radní města Josef Štefl (KDU-ČSL) a poličské městské knihovně zase šéfuje zastupitel Jan Jukl (ČSSD).

Vnitřek Legiovlaku. Ilustrační foto.
Legiovlak láká návštěvníky