„Po zralé rozvaze jsem se rozhodl, že na podzim letošního roku nebudu kandidovat v žádných volbách. Bylo pro mne velkým závazkem, ale zároveň i radostí dlouhých dvacet čtyři let zastupovat ve volených orgánech občany Pardubického kraje, města Moravská Třebová a sociálně demokratickou stranu,“ uvedl senátor v prohlášení.

„Přízně voličů jsem si vždy velmi vážil. Vždy jsem se také snažil dle svých sil a možností prospět občanům našeho státu, občanům měst a obcí Pardubického kraje i města Moravská Třebová. Za příležitost, kterou jste mi, vážení spoluobčané dali, vám upřímně děkuji,“ dodal Radko Martínek.

Senátorem se stal Radko Martínek před šesti lety. Do politiky přitom vstoupil v roce 1994, kdy se stal zastupitelem a starostou Moravské Třebové. V zastupitelstvu zasedá dodnes, aktuálně je rovněž členem rady města. O čtyři roky později byl za ČSSD zvolen do Poslanecké sněmovny.

Poslanecký mandát dvakrát obhájil. Od dubna 2005 do září 2006 byl ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě. V letech 2008 až 2012 byl rovněž zastupitelem a hejtmanem Pardubického kraje. O tom, koho ČSSD namísto úspěšného senátora nominuje, rozhodnou stranické primárky.