Teploty v posledních dnech přes den sice dosahovaly mnohdy dvacítek, ale noci jsou už chladné. Někteří lidé si hlavně večer už přitápějí.

I centrální výtopny už zahájily topnou sezonu. „I když jsou teploty vyšší, ale lidé si to přejí, tak večer a ráno přitápíme," říká Josef Hegr z technických služeb v Poličce. Topná sezona totiž oficiálně nastává prvního září a končí 31. května. Vyhláška stanovuje, že topit se může začít, pokud průměrná denní teplota klesne pod třináct stupňů ve dvou dnech a v následujících pravděpodobně nedojde k teplotnímu růstu. Technické a energetické služby zajišťují teplo pro 1114 bytů v Poličce, ale i školy a další organizace. Podle Josefa Hegra je průměrná zálohová cena na letošní rok za jeden gigajoule tepla 670 korun včetně DPH. Vloni lidé zaplatili 634,40 koruny, DPH ale byla deset procent, zatímco letos je už čtrnáct.

Dražší teplo

Od poloviny září topí lidem v bytech také ve Svitavách. „Podle požadavků odběratelů topíme od od šesti do devíti hodin a večer od osmnácti do jednadvaceti hodin. Lidé se domluví, v jakém režimu chtějí topit," vysvětluje Jan Kroulík ze společnosti ČEZ Energo, která zajišťuje dodávky tepla přibližně do dvou a půl tisíce bytů ve Svitavách, do škol a školek a dalších objektů. Předběžná cena na letošní rok je stejná jako vloni, tedy 560 korun včetně DPH za jeden gigajoule tepla.

V Litomyšli se radiátory v domácnostech, kam dodává teplo EVČ Pardubice, rozpálily již téměř před čtrnácti dny. Lidé v Litomyšli zaplatí podle Andrey Andrlové za gigajoule tepla 652 korun bez DPH, v loňském roce to bylo 630 korun. V Moravské Třebové firma Vytep, která dodává teplo například na největší sídliště Západní, topila asi týden. Vzhledem k vyšším venkovním teplotám topit přestala. Podle Blanky Ulrichové z Vytepu je předběžná cena tepla 603,08 koruny na letošní rok.

Uhlí už na jaře

Obyvatelé většiny bytů na sídlištích si připraví jen peněženku, protože jsou odkázáni pouze na dálkové vytápění. O starost více mají lidé v domech nebo bytech s vlastním vytápěním. Podle Marty Čencové z uhelných skladů v Poličce ale lidé většinou nakupují uhlí v dubnu nebo v květnu, kdy je nejlevnější. Někteří lidé se chystají na zimu už v létě. „Plyn je drahý, tak jsme přešli na topení dřevem. Sehnal jsem za pár korun dřevo a v létě jsem jezdil do lesa na dřevo. Dalo to práci, ale dřeva bude dost a levně," říká Miroslav Dvořák z Litomyšlska.