Jako například v případě, který se odehrál u Vírské přehrady na Bystřicku. „Policisté si v odpoledních hodinách všimli padesátiletého muže, který chytal ryby, ačkoliv na přehradě je rybolov zakázán. Při kontrole zjistili, že muž chytil na Vírské přehradě rybu dlouhou čtyřiadvacet centimetrů. Je podezřelý z přestupku na úseku rybářství,“ informoval Miroslav Pecka z preventivně informační skupiny Krajského ředitelství Policie České republiky v Jihlavě.
Případ není ojedinělý, avšak většinu „černých“ rybářů nikdo nepřistihne, a tudíž se škody, které způsobí, těžko vyčíslují.
Zákoutí Víru

Konkrétně „na Víru“ je to obtížné, protože lidé znalí tamních poměrů mají vytipovaná místa, jež jsou těžko přístupná, a riziko jejich objevení je podle nich mizivé. „Člověk musí vědět, kam chodit, a hlavně kdy. Znám spoustu lidí, kteří na přehradě pytlačí léta, a nikdy je nikdo nechytil. Je to ale spíš takový sport, nejde jim o ryby, ale že loví tam, kde se to nesmí,“ vyjádřil se muž z okolí Víru, který si nepřál být jmenován.

Finanční postih, který přistiženým lovcům v podobných případech hrozí, není úplně zanedbatelný. „Za přestupek neoprávněného chytání ryb nebo lovu zvěře lze uložit pokutu do výše osmi tisíc korun a zákaz činnosti do jednoho roku,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Majitelé nebo správci rybářských revírů litují, že pokud pytlák způsobí škodu do pěti tisíc korun, jedná se pouze o přestupek, a nikoliv o trestný čin jako v předchozích letech. „Odhadem kvůli pytlákům ročně přicházíme asi o deset procent produkce. Velký problém nám připravili zákonodárci změnou zákona, kterým je škoda do pěti tisíc korun ještě přestupek, což potrestání přistižených pytláků značně ztěžuje,“ sdělil vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský Žďár ve Žďáře nad Sázavou Petr Kulhánek. „Není tedy vyloučeno, že jich bude přibývat,“ odhadl Kulhánek.

Kromě policistů, ať už státních nebo městských, pytláky „loví“ například také Rybářská stráž s pravomocemi veřejného činitele. Členům Rybářské stráže vydá úřad obce s rozšířenou působností služební odznak a průkaz. Rybářská stráž může ukládat a vybírat blokovou pokutu nebo přivolat policisty. To druhé se dělá častěji.
Rybářská stráž

„Je to kvůli stoupající agresivitě pytláků, naštěstí u nás se to ještě nestalo,“ řekl hospodář Místní organizace Moravského rybářského svazu v Novém Městě na Moravě Bohumír Žváček. „Obvykle sepíšeme zápis o přestupku, který pak posíláme na ústředí svazu a krajskému úřadu. S pytláky se ale moc nesetkáváme. O prázdninách jsou sice takové pokusy častější, ale obvykle jde o děti, kterým stačí jenom trochu pohrozit,“ dodal hospodář.