Pracovníci stanice ročně zachrání stovky volně žijících zvířat. Trvale se starají o ta, která se kvůli svým zdravotním hendikepům nemohou vrátit zpět do přírody. Náklady na krmení, lékařskou péči i pohonné hmoty stále rostou. Každá koruna se hodí.

Pro zvířata

Rohanovy děti podporují stanici už šest let. „Prezentujeme punkové hnutí na Svitavsku. Snažíme se pomáhat ve veřejném prostoru, hlavně zvířatům, ochraně zvířat a přírody, které k punkovému hnutí patří," uvedl Jakub Mašek z Rohanových dětí. Punkeři se stali patronem záchranné stanice ve Vendolí. „Když jsme punkový festival na její podporu pořádali poprvé, tak se povedl. Řekli jsme si, že budeme pokračovat," řekl punker.

Letošní koncert v Květné se vydařil. Pro pořadatele byl ale náročnější, než v jiných letech. „Byl fantastický. Přijelo víc jak dvě stě lidí. Tak velkou návštěvu jsme ani nečekali, ale bavili se všichni. Vládla taková rodinná atmosféra," popisoval Jakub Mašek. Není proto divu, že výtěžek z koncertu činil fantastických dvacet tisíc korun.
První přehlídka punkové hudby se konala ve Vendolí. Další rok se přesunula o pár kilometrů dál, do Květné. „Jakuba Maška znám dlouhá léta a vím, že akce, které pořádá, mají úroveň, co se týče obsahu i organizace. Nebyl proto problém přesvědčit naše zastupitele, že i do takového riskantního podniku můžeme jít s někým, kdo své věci dělá dobře," vysvětlil starosta Květné Petr Škvařil, proč dali ve vesnici svolení k punkové akci.

Krásné jádro

Podle starosty je zázrak, že v době, kdy každý myslí spíš na sebe, se někteří lidé rozhodnoua vyberou peníze pro zvířata. „Rohanovy děti jsou vzácná výjimka a musíme je podporovat. O punkerech si možná někdo myslí, že jsou spodinou společnosti. Nemůžeme lidi hodnotit podle vnější slupky, ale podle vnitřního jádra, které může být i neuvěřitelně krásné. Jen není vidět," zhodnotil Petr Škvařil.

Také vedení obce dokáže každý rok sáhnout do kasy a přidat nějaké peníze k výtěžku z festivalu. Kolik to bude letos, starosta prozatím neví. „Projednáme to se zastupiteli. Budeme se snažit určitě částku navýšit," slíbil Petr Škvařil.

Krmení na zimu

Jakub Mašek vyrovnal na stůl ve stanici rovných dvacet tisíc korun. Byl to doslova šok. Zvířecí záchranáři s tím, dostanou tolik peněz, vůbec nepočítali. „Když jsem kolegyním řekl, kolik se na festivalu vybralo peněz, byly překvapené a nechtěly tomu uvěřit," řekl vedoucí stanice Josef Zelený. Pomoci punkerů si velice váží. „Peníze nám přijdou vhod. Pořídíme z nich kompletní krmení pro zvířata na zimu. Moc děkujeme," dodal vedoucí stanice. Zároveň doufá, že spolupráce s mladými punkery bude pokračovat v dalších letech.