Manželé Serynovi z Nové Vsi se ve čtvrtek vypravili na Flóru do Olomouce. Domů se však po trati z České Třebové do Moravské Třebové nedostali. Motoráček zcela zaplnili účastníci punkového festivalu Pod Parou.

„Koupila jsem si řádnou jízdenku a nakonec jsem si musela sehnat náhradní odvoz, abychom se s mužem dostali domů. Považuji to za nehoráznost,“ zlobí se Vlasta Serynová na České dráhy, protože neposílily dopravu na lokální trati. Přednosta moravskotřebovské stanice František Jandl však tvrdí, že předpokládali nával, proto připojili za lokomotivu vagony navíc. Motoráčkem přijelo ve čtvrtek do města zhruba patnáct set milovníků punkové muziky. „Z České Třebové do Moravské Třebové jsme soupravy posílili o jeden až dva vozy už ve čtvrtek, a to přesto, že organizátor avizoval hlavní nápor účastníků festivalu až od pátku,“ konkretizuje opatření Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD. Za špatnou zkušenost se manželům Serynovým dráhy omlouvají. Šťáhlavský upozorňuje, že České dráhy jsou komerční společnost, která nemá žádné represivní složky ani zvláštní právní postavení, jehož prostřednictvím by mohla razantně zasáhnout vůči nepřizpůsobivým spoluobčanům.

Před zahájením třídenního festivalu zvýšili železničáři obvyklou kapacitu až na dvojnásobek. V průběhu festivalu dokonce až na čtyřnásobek. Do jedné soupravy se tak vešlo přes dvě stě lidí. Argumenty Vlasta Serynová vyvrací: „Motorák byl absolutně narvaný. Určitě jely jenom dva vozy jako obvykle.“
Železničáři věděli o zvýšené přepravě účastníků největšího punkového festivalu u nás od pořadatelů. Včera znovu posílili soupravy na trase. Vycházejí ze zkušeností z předcházejících let. „Podle informací výpravčího ze stanice Moravská Třebová však údajně nebyl hlavní problém v přeplněných soupravách, do nichž se lidé nedostali, jako spíše v kulturnosti některých mimořádných cestujících,“ shrnuje poznatky Petr Šťáhlavský.

„Byli opilí a dělali nepořádek,“ stěžuje si na veřejnou dopravu pasažérka z Nové Vsi. Odpolední čtvrteční spoj z České Třebové do Moravské Třebové totiž zaplnili účastníci Festu Pod Parou. Někteří cestující pak nechtěli nastoupit do vlaku. Báli se agresivity punkerů, kteří v anonymním davu dostávali sílu. Vyhrožovali průvodčím a rozbíjeli okna ve vlaku. Na nádraží už na ně čekali policisté. Doprovodili je až do Udánek, kde se festival open air konal. Ani dohled policie nezabránil jednomu z návštěvníků festu, aby se bavil skákáním po osobním autě. „Řešili jsme to jako přestupek, protože škoda nedosáhla pěti tisíc korun,“ uvedl velitel moravskotřebovských strážníků Karel Bláha. Společně s městskými strážníky monitoruji festival státní policisté.
Šestého ročníku hudebního festivalu Pod Parou se zúčastní podle odhadu pořadatelů šest tisíc návštěvníků. O bezpečnost a pořádek v místě konání i ve městě se postarají desítky policistů.