Půda poličské knihovny není ledajaká půda, ale centrum technického vzdělávání. Ředitel Jan Jukl tam se svým týmem vytvořil centrum, kde se projíždějí roboti různého typu. Na jaře to bylo také důležité místo, kde se vyráběly na 3D tiskárnách ochranné štíty pro zdravotníky z celého regionu. Právě Půda dala dohromady 3D tiskaře a ti zásobovali nejen nemocnici, záchranku, alei ambulance.

INFORMAČNÍ POČIN

Ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil knihovně zvláštní ocenění v kategorii „informační počin“ za projekt Centrum technického vzdělávání Půda – moderní učebny pro zájmové vzdělávání v oblasti výuky digitálních technologií a jazykůs dobrou dostupností pro všechny. „Nejlepší pocit mám z toho, že Knihovna Polička_Půda je projekt, kterému skoro nikdo mocný v Poličce nevěřil a který si knihovna zařídila sama včetně desetimilionové dotace a stavebního řízení,“ podotkl ředitel knihovny Jan Jukl.

Hlavní cenu v kategorii „informační počin“ získala přitom Městská knihovnav Praze za projekt Central jako rychlou centrální katalogizační službu, šetřící knihovnicím a knihovníkům čas, který mohou věnovat více svým čtenářům.

„Druhé místo po Praze je pro knihovnu naší velikosti skvělým oceněním. Obrovský dík musí zaznít ‚paní z Půdy‘ Hance Šandové, bez ní by naše podkroví bylo jen hromada krásných krámů v krásných prostorách. Gratulujeme Městské knihovně v Praze k hlavní ceně. Jejich projekt Central je zásadním počinem v nevětraném prostoru české katalogizace a knihovnictví vůbec. Protože knížky a jejich třídění jsou v knihovně to nejdůležitější. Dokonce víc než roboti,“ dodal Jukl.

Centrum technického vzdělávání Půda je nedílnou součástí služeb Městské knihovny v Poličce a inovativním počinem při poskytování nových služeb veřejných knihoven zejména v menších místech, kde obdobná nabídka jiných institucí chybí.