"Je to tím, že zasněžené a zledovatělé chodníky se teď sypou solí a inertními materiály. U pejsků pak dochází například k zánětům kůže mezi prsty a na tlapkách,“ uvádí slatiňanský veterinář Ivan Jeník.

„Existuje ovšem prevence ve formě různých speciálních krémů a mastí s lanolinem, určených přímo na tlapky. Použít jde ale i normální lékařskou vazelínu, nepoužívat žádnou Indulonu! Před odchodem pejska ven je třeba mu nožičku pořádně namazat. Po návratu psa z procházky je třeba omýt mu tlapky teplou vodou a vymýt veškeré usazeniny z části tlapy mezi polštářky a mezi prsty,“ zdůrazňuje Jeník. Řešením může být i pořízení speciálních botiček pro psy, na užívání této obuvi by však již zvíře mělo být dlouhodobě zvyklé.

Psy a kočky mohou v zimě sužovat také nemoci dýchacích cest, nynější mrazy ale zatím nejsou ke zvířatům kruté. Ti psi, kteří jsou zvyklí na nocování venku, by ale měli mít k dispozici zateplenou boudu s vchodem chráněným jakýmsi závěsem proti průvanu nebo poletujícím sněhovým vločkám.

„Musíme dbát také na dostatečný přísun energie v podobě zvýšených dávek krmení. Důležitý je i dostatek vlažné tekutiny k pití, nečekejme, že pejskovi bude stačit miska se zamrzající vodou. To je ostatně důležité i pro další zvířata, například pro koně,“ uzavírá svá doporučení veterinární lékař.