V Litomyšli rozmístili zaměstnanci technických služeb osmnáct speciálních odpadkových košů. Nejvíce výkalů je ale stejně v místech, kam si chodí hrát děti. Strážníci pokutují nepořádné chovatele psů až tisícem korun.
Otázka výchovy
Děti z rodinného centra si mezi sebou povídaly, proč se musí po psech uklízet. Mnozí dospělí to ale nevědí. „Vyrobili jsme padesát pět vlaječek. Doufali jsme, že ještě zbydou, ale naopak jich bylo málo. Nejvíce exkrementů jsme zaznamenali podél řeky Loučné, na Vodních Valech. Právě tady je ale dětské hřiště a schází se tu mnoho maminek,“ uvedla Petra Benešová, vedoucí Rodinného centra v Litomyšli.
Pracovníci z technických služeb vyvážejí denně koše se psími exkrementy. Přimět lidi, aby tuto službu využívali, ale neumějí. „V Litomyšli je to dlouhodobý problém. Doplňujeme sáčky, jenže důvod potíží vidím spíše ve výchově lidí. Pokud se obyvatelé ozvou a řeknou, kde jim koše chybí, rádi je tam osadíme,“ upozorňuje ředitel technických služeb Karel Kalousek.
Pejskaři si přitom neuvědomují, že za neuklizené výkaly mohou dostat pokutu tisíc korun. Městská policie hodnotí takové chování jako znečištění veřejného prostranství. Na vše pamatuje také městská vyhláška. „Několik pokut jsme už udělili. Problém je v tom, že pejskaře musíme při činu chytit, jinak mu nic nedokážeme. Papírové pytlíky musí mít stále s sebou,“ říká velitel strážníků Karel Rajman. Přísné kontroly pejskařů budou nadále pokračovat.