Ten stojí také za Hubertovou jízdou, která se v sobotu uskutečnila na Primátorské hrázi v Litomyšli.

Jak dlouho už Hubertovu jízdu pořádáte?

To je tradice z 18. a 19. století, kdy šlechta a sedláci i myslivci jezdili na koních. Koná se u příležitosti svátku Huberta, který je patronem lovu. Hubertova jízda se začala jezdit za Rakouska Uherska. Dříve se honila liška, dneska jeden jezdec s liščím ohonem. Kdo ho chytne, je králem honu. Snažíme se tradici udržet. Pořádáme ji už dvacet let na ukončení lovecké a jezdecké sezony. Lidé se mají hlavně pobavit.

Kdy jste jel prvního Huberta?

To bylo už v roce 1946 pod dohledem StB. Hubertova jízda se tehdy konala v Újezdci. Tam také jel jediný olympijský vítěz v jízdě na koni kapitán František Ventura. Pocházel navíc z Cerekvice, což dneska už málokdo ví. Potom se několik let nesměla Hubertova jízda vůbec pořádat, protože to byla selská záležitost. Až v sedmdesátých letech jsme mohli tradici obnovit a od té doby se koná nepřetržitě.

Liší se vaše první jízda od té, která se konala letos?

Neliší. Právě chceme tu tradici udržet tak , jak se konala v minulém století.

Jak vybíráte jezdce, který má na sobě liščí ohon?

Musí to být zkušený jezdec. Nikdo ho nesmí předjet. Pokud se tak stane, dostane dotyčný jezdec pokutu. Večer se potom koná Hubertův soud, kde všechny prohřešky jezdců vyřídíme. Vybereme pokuty a společně se pobavíme. Je to také společenská událost. Dříve se jezdilo v sakách. Dnes musí mít rajtky, vysoké boty a jezdeckou čepici.