Oslava narozenin
Budoucí zdravotníci předvedli, jestli dokáží pomoci lidem v nouzi. „Připravili jsme tři modelové situace. Jednalo se o první pomoc na narozeninové oslavě, kdy opilá dívka upadne do bezvědomí. Nezaskočilo je, když opravář spadl ze žebříku nebo rvačka kamarádů, která skončila tepenným krvácením jednoho z nich,“ přibližuje soutěž učitelka Miloslava Tmějová.
Budoucí zdravotní asistenti si v nouzové situaci poradili. „Nejtěžší pro naše družstvo byl okamžik, kdy muž spadl ze žebříku. Tam jsme si nebyly jisté. V běžném životě jsem se s ničím podobným ještě nesetkala, ale věřím, že bych se zachovala správně,“ tvrdí Kristýna Zatloukalová, vedoucí vítězného týmu. Naopak Jana Chadimová a Jana Křivková zaváhaly u tepenného krvácení. „To byl pro nás nejobtížnější úkol. Byly jsme trochu nervózní a bály se,“ shodují se.
Záchranář
V odborné porotě usedl Miloslav Havelka, který jezdí se sanitou rychlé záchranné služby. „Studenti první pomoc zvládli lépe než ostatní lidé. Největší problém zaznamenáváme v praxi, když lidé nejsou ochotní svým bližním pomoci. Starší generace si pamatuje alespoň základy ze školy, ale mladí už ne. Jsme rádi, když tedy aspoň zvednou telefon a zavolají sanitu,“ říká Havelka.
Do Jihlavy na mezinárodní soutěž odjede Kristýna Havelková, Kristýna Siglová, Pavla Bartošová a Kamila Choceňská. Zda čtveřice dívek uspěje v silné konkurenci jiných zemí, se dozvíme v červnu.