Příděly surovin nestačily pokrýt množství uváděné na potravinových lístcích. Od června 1915 docházelo i k hladovým bouřím a demonstracím. O Vánocích 1916 byla rozdávaná nadílka a polévka 238 chudým rodinám. V létě 1917 byla otevřená válečná kuchyně pro chudé jako důsledek demonstrace 2. července 1917 před Pirschlovou mlékárnou. Demonstranti při ní vytloukli okna podniku. O měsíc později zastavili, 2. srpna, zastavili dělníci práci v řadě továren a protestovali proti zdražování a nedostatku potravin, a to za asistence četnictva, které zabránilo rabování v obchodech. Nepokoje trvaly několik dnů. Městský pivovar od 1. ledna 1917 přestal vařit pivo pro nedostatek sladovacího ječmene.

Radikalizace se dotkla i místní české menšiny, která byla kritizovaná za prosrbský a proruský postoj. Objevilo se i několik udání. Hostinského Šafáře vyšetřovali kvůli socialistické agitaci a kvůli pořádání veselých tanečních zábav se zpěvem českých písní. Ševce Bartoše ze Čtyřiceti Lánů uvěznili na brněnském Špilberku za výsměch císaři Františku Josefovi. Protičeské postoje podporovaly i místní noviny Zwittauer Nachrichten.

Problémy se zásobováním v roce 1917 vyvolaly protiválečnou náladu, k čemuž jistě přispěl výskyt skvrnitého tyfu a úplavice v uprchlickém táboře ve Svitavách. V březnu 1917 byla nařízená rekvizice obilí a brambor na venkově. V listopadu zahájily místní ženy protest proti pokutám, udělovaným sedlákům a domkářům z Hradce nad Svitavou za nedovolený prodej potravin. Téhož roku byly zavedené lístky na petrolej. Obyvatelé trpěli nebylo cukru, mléka a vajec. V pořadí pátá válečná půjčka byla spíše vymáhaná, než dobrovolně upisovaná.

RADOSLAV FIKEJZ, historik

První světová válka ve Svitavách – 1. díl

První světová válka ve Svitavách – 2. díl