„Česká populace je na tom špatně. První pomoc se přestala učit na školách, teď se začíná vracet, ale je to pouze několik hodin ročně. Proškolenost populace je tristní, ba mizivá," řekl záchranář Miloslav Havelka, který zároveň vede vzdělávací výcvikové středisko.

Zdůraznil také, že to, co lidem často zachrání život, není bezmyšlenkovité běhání kolem zraněného, ale jednoduchý telefonát na linku 155 nebo 112.

„Telefonát je skutečně to, co pacientům pomáhá přežít. Laici nejsou proškolení, ale operátoři jsou a opravdu poradí se vším, co se týká první pomoci. Jak zde mohli lidé vidět, podle odborných pokynů zvládne poskytnout pomoc 
i dítě. Školák zvládne udělat masáž srdce i osmdesátikilovému dospělému," dodal Miloslav Havelka.

Za minulý rok měla krajská záchranná služba zhruba čtyřicet tisíc výjezdů. Krizových bylo zhruba čtyři sta. Při nácviku jim pomáhá speciální figurína, kterou si vyzkoušely i děti na přehlídce.

„Stála půl milionu korun. Má srdeční rytmus, dá se inkubovat, můžeme jí dávat infuze. Data navíc vyhodnocuje počítač," zakončil své vyprávění záchranář Havelka.

Jaké dělají lidé časté chyby?


Podle záchranářů například nechtějí se zraněnými hýbat, protože se bojí, že jim poškodí páteř. Někdy je ale lepší s člověkem pohnout a zachránit mu život, než nedělat nic.

Dále lidé automaticky otáčí zraněné do stabilizované polohy, ale před tím se vůbec neujistí, zda osoba vůbec dýchá. Proto je lepší nechat dotyčného na pevné podložce na zádech a sledovat, zda se zvedá hrudník.

Odborníci na akci rozdávali letáčky a propagační materiály České resuscitační rady. Jako první tip je uvedený telefonát na linku 155, případně 112.

Dále ostupujte podle pokynů operátorů. Pokud má člověk srdeční zástavu, je nutné opakovaně stlačovat hrudník až do příjezdu sanitního vozu.