Oblékli se do pionýrských stejnokrojů, uniforem a nezapomněli ani na typická mávátka nebo na vypuštění holubic míru. Již pošesté se ve Strakově uskutečnil recesní prvomájový průvod.

Z obecního rozhlasu zněly od rána budovatelské písně a před strakovskou hospodou se scházeli pionýři, přijížděly traktory ověnčené českými a sovětskými vlajkami i šeříky. „V Janově založíme nový okres, protože potřebujeme nová místa pro naše zapálené a nadějné lidi. Myslím, že během pěti let to dopadne,“ řekl okresní tajemník Ivan.

Po více než dvaceti letech si už dělají lidé ze Strakova z prvomájových průvodů legraci. Ale uvědomují si také to, že svátek nevymysleli komunisté. „Pochází ze Spojených států amerických. Slaví se na paměť vypuknutí stávky dělníků v Chicagu 1. května 1886. Nebyla to tedy žádná komunistická propaganda. Není na tom nic špatného. Vzpomínám si, jak jsem chodil do průvodu jako kluk a později jako hasič,“ uvedl Antonín Tauer ze Strakova.

Někteří účastníci recesního průvodu ve Strakově se shodli, že se povinných průvodů nezúčastňovali. Nyní si ty recesní ale doopravdy užívají. „Moc jsem na Prvního máje nechodil, nebralo mě to, i když na průmyslovce jsme museli. Ale teď mě to fakt baví. Bohužel staré věci už nemáme, mávátka jsme si vyrobili sami,“ řekl Josef Bartoš z Janova.

Prvomájový průvod v neděli dopoledne projel Strakovem a zamířil do přírodního areálu. Stovky návštěvníků si prohlédly nazdobené traktory, kombajn, naleštěné motocykly nebo spřežení bílých samojedů. Se psy vyrazil do průvodu strakovský musher Pavel Lněnička s rodinou. „Dříve jsme chodili s mávátky, prohlíželi jsme si alegorické vozy a hlavně jsme nemuseli do školy. Když pomineme všechno kolem, tak to byla pěkná tradice,“ řekl Pavel Lněnička. A právě ve Strakově se před šesti lety lidé rozhodli, že budou zase Svátek práce slavit. Každý rok je průvod pestřejší a jezdí na něj lidé ze širokého okolí.