Jako první z okresu zveřejnila informace o volební účasti na volebním serveru Českého statistického úřadu Gruna. V obci naMoravskotřebovskudorazilo k volební urně ze 133 oprávněných voličů 91, což je 68,42 procent. Až na jeden neplatný volební lístek všechny ostatní hlasy spolurozhodnou o tom, kdo bude zastupovat zájmy obyvatel v parlamentu.

Do půl třetí odpoledne byla ve svitavském okrese spočítaná čtvrtina hlasů. Nejrychlejším městem okresu, alespoň co se vyhodnocování volební účasti týká, je letos Jevíčko. Po čtvrté hodině zde věděli, že do urny vložilo hlasovací lístek 1 466 voličů (z toho byly jen čtyři neplatné). Před půl pátou již Svitavští věděli, že se v jejich městě dostavilo k volbám 61,14 procent voličů. Z 13 730 jich dorazilo do volebních místností 8 394. Vzápětí sečetli volební lístky také v Poličce, Litomyšli, Moravské Třebové nebo Bystrém. Poličskýchpřišlo k urnám 65,87 procent. Z velkých měst svitavského okresu má uvědomělé obyvatele Litomyšl. Zde odvolilo 69,07 procent lidí. Ovšem na 73,56 procentní účast Bysterských to zatím nestačí. Naopakv Moravské Třebové přišlo volit jen 59,84 procent obyvatel. Z celého svitavského okresu dorazilo do volební místnosti nejmenší procento lidí tradičně v Třebařově (43,13%).Bylo jichdokonceještěo necelá tři procenta méně než při minulých paralmentních volbách.

Členové hned několika volebních komisí se shodli, že zájem o letošní parlamentní volby je větší než o ty předcházející. „Zdála se nám účast voličů vyšší. Podle odhadů se hned v pátek dostavila asi polovina voličů. Možná i více,“ sdělila předsedkyně volební komise sedmého svitavského volebního okrsku Lucie Hárychová. Do volebních místností přicházely celé rodiny i s dětmi. Podle Emila Šípa, člena poličské volební komise devátého okrsku se právě jich případné změny dotknou. To si zřejmě uvědomili i mladší voliči, kteří se podle Zdeňky Koláčkové ze stejné komise k urnám dostavili ve větším počtu než při minulých volbách. „Je to dobře. Možná je k tomu přiměla i mediální „masáž“, kterou jsem zaznamenal třeba na internetu,“ domnívá se Emil Šíp. Ve drtivé většině okrsků svitavského okresu tentokrát přišla hlasovat více než polovina oprávněných voličů. V Kukli na Svitavsku do autoservisu, který se tradičně mění na volební místnost, přišlo dokonce přes devadesát procent voličů.

Pár minut před sedmnáctou hodinou měly hlasovací lístky spočítané téměř všechny komise ze svitavského okresu. Na volebním serveru chyběla jen data z Březové nad Svitavou, jednoho okrsku Městečka Trnávky aKoclířova. Ten se stal obcí, která zveřejnila množství odevzdaných lístků jako předposlední. Bez započítání Koclířovských a části hlasů z Městečka Trnávky dorazilo ve svitavském okrese k urnám 63,63 procent oprávněných voličů. Na tomtovýsledku se ale ani po započítání posledních hlasovacích lístků, ke kterému došlo kolem osmnácté hodiny, nic nezměnilo.


Koho jsme volili ve svitavském okrese naleznete ZDE.

Jak obyvatelé svitavského okresu volili v minulých volbáchse dočtete ZDE.