Pro většinu školáků není pololetní vysvědčení nijak zvlášť důležité, spíše se zaměřují na závěrečné. To ale neplatí pro prvňáčky. Vždyť po letech hraní si doma nebo ve školkách přišla doba učení, trávení času v lavicích a honba za nejlepšími známkami. Vysvědčení je tedy pro ně první důležité ocenění půlročního snažení. Na rozdíl od dřívějších dob, kdy si žáci prvních tříd přinesli domů jednu velkou známku, mají teď rozepsané všechny předměty zvlášť. Dostanou tak hned spoustu jednotlivých známek.

Děti se těší, zároveň jsou ale velmi napnuté. Každý by si poprvé přál mít odshora dolů samé jedničky. „Já se hrozně moc těším, až ho dostanu. Za celý půlrok jsem totiž nedostala žádnou jinou známku než jedničku. Takže vím naprosto přesně, jaké bude. Doma to určitě oslavíme," těšila se žákyně první třídy v Litomyšli Ema Novotná. I další děti měly podobný názor. „Já se taky moc těším, měla bych mít jen jedničky. Nejvíc mě ve škole baví hodiny výtvarné výchovy, protože tam pořád všechno možné tvoříme," řekla další prvňačka Kateřina Hantlová.

Důležitá motivace

Napoprvé je důležité, aby neúspěchy nepůsobily demotivačně. Každý žák je individuální, pracuje jinak rychle. Hodnocení ale mají stejné. Samozřejmě si pak známky porovnávají a ten, kterému nevévodí jedničky, se pak může cítit méněcenně. „Všichni žáci se opravdu snaží a jde jim to. S kolegyněmi jsme se nakonec rozhodly, že dáme všem samé jedničky, abychom je motivovaly. I když pár z nich to má s lehce zdviženým prstem, protože se to už trochu přiklání ke dvojce. To se ale případně projeví až v druhém pololetí," uvedla třídní učitelka z litomyšlské školy Zámecká Iva Motlová.

Rozradostnění prvňáčci se dnes poběží svým rodičům, prarodičům a všem známým pochlubit krásným prvním vysvědčením. Jakou odměnu za něj dostanou, vesměs neví. O to víc se těší, co si pro ně rodiče připravili.