Dalibor Jedlička se odtud odstěhoval jako šestnáctiletý mladík, když začal studovat v Brně na konzervatoři. Do Svojanova jezdil pravidelně za maminkou. „Prožil jsem tady nádherné dětství. Dnes žiji v Praze, ale do tohoto městečka se vrácím vždycky rád,“ říká Dalibor Jedlička. Více než čtyřicet let vystupoval v Národním divadle jako operní pěvec. Hrál Kecala v Prodané nevěstě, Vodníka v Rusalce a mnoho rolí alternoval s Eduardem Hakenem. Milovníci vážné hudby ho znají z festivalu Smetanova Litomyšl.

Přestože rodiče malého Vladimíra Kopeckého odešli ze Svojanova brzy po jeho narození za prací do Prahy, cestu zpátky našel. „Každé prázdniny jsem tady trávil u babičky a dědečka. Jezdím sem šíleně rád. Městečko má pro mě zvláštní příchuť. Nejkrásnější bylo ale před válkou. To ještě na návsi stály lípy, křížek a v okolí byla spousta studánek s čistou vodou,“ vzpomíná světově uznávaný akademický sklář. Vitráže, plastiky a skleněné stěny vystavoval v Japonsku, Německu, Holandsku a dalších zemích.

Náměstek ministra Václav Petříček v prostředí romantického Svojanova zapomíná na starosti. „Už u Poličky žádné problémy neřeším a těším se na zdejší kamarády a bratránky. Mám tady chalupu po rodičích,“ tvrdí Petříček. Právě dnes se ve Svojanově koná sraz rodáků. Všichni se těší, že tu potkají své přátele a známé z dětských let.