Pardubický kraj zvažuje, že by dopravu nahradil levnějšími autobusy, organizátoři petice pod vedením Věcí veřejných to však odmítají.
Argumentují mimo jiné tím, že v zimě jsou v příhraniční oblasti s množstvím sněhu vlaky spolehlivější, pravil Miroslav Drobný z pardubického vedení strany.
Petice odmítají změny v železniční dopravě na tratích Štíty - Dolní Lipka a Hanušovice - Dolní Lipka, obě překračují hranici regionu na území Olomouckého kraje. „Lokálky jsou také přitažlivé pro turisty,“ uvedl.

Kdo je v petičním výboru?

Petice iniciovaly Věci veřejné, postupně se k nim připojili i občanská sdružení a lidé. V petičním výboru figuruje kromě Drobného také například bývalý místostarosta Králík Arnošt Juránek, který byl do nynějšího zastupitelstva zvolen za stranu Moravané. Průběžný počet podpisů chtějí organizátoři spočítat dnes, petiční akce budou ale pokračovat.

Z rušení tratí se stala politická záležitost, odmítla je také Strana zelených v Olomouckém kraji.

Podle dříve zveřejněných informací v některých médiích by mohly přestat jezdit osobní vlaky také na tratích mezi Skutčí a Pustou Kamenicí a Heřmanovým Městcem a Prachovicemi na Chrudimsku, Moravskou Třebovou a Chornicemi na Svitavsku a Borohrádkem a Holicemi na Pardubicku. Organizátoři petic se chtějí brát i za zachování těchto úseků.

Pardubický kraj se zatím k možným změnám až do projednání se starosty dotčených obcí nechce vyjadřovat.
Pardubický kraj musí spoje dotovat

Pardubický kraj přišel před časem také s návrhem na nahrazení vlaků autobusy na trati mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí. Po jednání s radnicemi nakonec osobní železniční přeprava zůstane zachována ve špičkách.

Denně projede v každém směru místo současných deseti pět vlaků, méně vytížené nahradí autobusy.

V minulém roce skončila v Pardubickém kraji osobní přeprava na trati Chrudim - Heřmanův Městec.

Vlaky využívalo málo lidí, proto je kraj nechal nahradit autobusovými spoji.

Vlakové i autobusové spoje musí Pardubický kraj trvale dotovat. Na jeden kilometr jízdy autobusu přispívá dopravcům zhruba osmnácti korunami, drahám na stejnou cestu připlácí dvaadevadesát korun.

(zr, čtk)