Jak Deníku řekl Martin Ráboň ze Společnosti přátel čs. opevnění, stavební činnost návštěvníky nijak neomezí: „Přesun materiálu zajistíme tak, aby nenarušil normální provoz muzea. Pracovat se bude v místech, která dnes lidem nejsou přístupná.“
Revitalizace tvrze, kterou město Králíky získalo do svého vlastnictví před třemi lety, je financována z evropského grantu. Realizace projektu byla rozložena do let 2010 - 2012. Díky grantu se Hůrka jako muzeum posune o obrovský krok kupředu. To, co se v muzeu vybuduje a zřídí během tří let, by podle odborných názorů trvalo za standardních okolností zhruba čtyřicet let.
„Vybudujeme slušné záchody, umývárny, pokladnu, opravíme vstupní halu. Schodiště opatříme zábradlími. Nejvíc peněz investujeme do vysoušení a větrání. Pevnost má obrovský potenciál pro výstavy, ale obrovské vlhko omezuje jejich pořádání. Zpřístupníme i dva pěchotní sruby, objekt pro otočnou dělovou věž a zbývající chodby. Stavba bude stát necelých 23 milionů korun, 19 milionů máme z Evropské unie, zbytek zaplatí kraj,“ uvedl Martin Ráboň.
Hůrka je nejdokončenější dělostřeleckou tvrzí na území státu. Čítá pět objektů: vchodový srub, dva pěchotní sruby postavené blíž k hranici, otočnou dělovou věž a dělostřelecký kasematový srub, který je objemem největší v zemi. Hůrka se po svém otevření v roce 2008 stala oblíbeným cílem turistů. Letošní jarní prázdniny a počasí nepříliš vhodné na lyžování nahrávaly tomu, že se výrazně zvedla návštěvnost Hůrky během února a března. Podle provozovatelů dvojnásobně oproti loňsku. „Během února tvrz navštívilo 835 lidí, což je pěkné číslo, když vezmeme v úvahu, že má osmadvacet dní a pondělky jsou zavíracím dnem,“ dodal Ráboň.
Společnost provozující muzeum má snahu čas od času zpestřit běžné prohlídky zajímavou akcí. „Měli jsme železniční víkend s ukázkami manipulace s materiálem pomocí lokomotivy v podzemí. Byl o něj zájem, za víkend přišlo asi 250 lidí. Další speciální akci jsme pořádali na konci února,“ bilancoval Martin Ráboň. Úspěšný železniční víkend si Hůrka zopakuje pravděpodobně v půlce května, na červen je pak plánován velký branně sportovní dětský den, který by měl dětem nabídnout řadu zajímavých aktivit. Od dubna se také začnou konat společné víkendy muzeí a památníků v Králické pevnostní oblasti. První víkend s mimořádnými nabídkami a atrakcemi je plánován na 23. a 24. duben.
Roční návštěvnost tvrze se pohybuje kolem 13 tisíc lidí, během let by mohla vystoupat až na 40 tisíc. Ráboň doufá, že se v budoucnu podaří získat další peníze a zprovoznit výtah pro vozíčkáře. Funkční rampa je příliš úzká a sveze dolů do podzemí pouze matky s kočárky. „Tvrz je velmi dobře dostupná autem. Vozíčkáře zatím musí snést asi 20 metrů po schodech doprovod. Jezdí k nám a dá se to zvládnout,“ dodal Ráboň.

(čtk, daf)