Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt vzbudil zájem žáků o technické obory

Svitavy – Tříletý evropský projekt „Cesta objevování povolání" Základní školy na náměstí Míru ve Svitavách se zdárně nachýlil ke konci. V aule svitavské Fabriky kantoři seznámili všechny přítomné, co ho provázelo. a také se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků související soutěže.

4.3.2015
SDÍLEJ:

Tříletý evropský projekt „Cesta objevování povolání“ je u konce.Foto: Deník/ Veronika Jasanská

Celý projekt byl zaměřen na podporu žáků základních škol o přírodovědné a technické obory v rámci jejich další vzdělávací cesty. Podíleli se na něm učitelé fyziky, chemie a praktických činností.
Skládal se ze tří klíčových aktivit. Nejprve náročná a dlouhodobá metodická část, které kantoři věnovali i svůj volný čas, kdy se museli školit například v animacích a stříhání videa, aby své poznatky mohli předávat žákům.

Druhá byla zaměřena na tvůrčí práci žáků. Zapojilo se jich devadesát sedm, z toho třicet dívek. Ti pracovali ve dvou kroužcích. „Jeden byl zaměřen na manuální zručnost při práci s klasickou českou stavebnicí Merkur. Druhý se jmenoval Anivid, protože se skládal z animace a točení a stříhání videa," přiblížila práci žáků ředitelka školy Věra Hanusová.

Poslední oddychová část byla věnována exkurzím. Žáci se tak třikrát podívali do Police nad Metují do závodu a muzea Merkuru, dále do Technického muzea v Ostravě a do České televize v Praze. „Abychom mohli všechny tři klíčové cíle splnit, museli jsme si stanovit ještě sekundární cíle. Ty vyplynuly během provozu. Bylo potřeba například dovybavit učebny nebo uspořádat workshopy," sdělil učitel Jakub Velecký. V rámci projektu došlo i k modernizaci učebny fyziky a chemie.

V souvislosti s projektem byla vyhlášena i soutěž o nejlepší výrobek ze stavebnice Merkur a o nejlepší film. Ty ještě byly rozděleny do dvou kategorií. Výrobky sloužící k výuce a zcela volné. Do soutěže se mohli přihlásit i žáci dalších škol. „Zapojila se Základní škola Vítějeves, Základní škola Felberova, Gymnázium Svitavy, nesčetný počet výrobků z Merkuru zaslala Základní škola Zámecká z Litomyšle a taky jeden žák ze Základní školy Lubná Sebranice," sdělila ředitelka školy. V kategorii volných výrobků ze stavebnice zvítězil nejmladší účastník soutěže. „Postavil jsem jeřáb. Táta mi stavebnici přinesl z půdy, tak jsem zkoušel stavět," řekl vítěz Jan Motyčka, žák první třídy ze Sebranic, který byl navíc hrdý, že porazil všechny velký kluky.

Nová učebna

Nebyl to první evropský projekt, do kterého se škola z náměstí zapojila. „Věděli jsme, že chceme jít do dalšího. Mohli jsme si vybrat, přes které předměty bychom do něho chtěli jít. Přišli učitelé fyziky, že udělají novou učebnu a od toho se odvíjelo, co je třeba pro to udělat," dodala ředitelka Věra Hanusová.

Ocenit úsilí všech přišli nejen kolegové z jiných škol, ale také zástupci města a široká veřejnost. „Moc děkuji paní ředitelce a celému týmu za tento projekt. Zájem o přírodovědné a technické obory není nikterak velký a tohle je skvělá cesta, jak ho u žáků probudit. Navíc moc dobře vím, kolik byrokracie je potřeba vyřídit při práci na evropských projektech," poděkoval škole místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Autor: Veronika Jasanská

4.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lubomír Růžička, trenér Dekstone Turů Svitavy, odpovídá čtenářům Deníku.

On-line skončil: odpovídal trenér svitavských basketbalistů

Ilustrační foto.

Senior se nevrátil z procházky, policie muže nalezla živého a zdravého

Sedmkrát správně? Pouze jediný hráč to svedl, Tomáš Pánik bere prvenství

Svitavy – Po dvou kolech nesoucích se ve znamení bodových hodů přišly na soutěžící v podzimní TIP lize Svitavského deníku poněkud chudší časy.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Hrozí zhroucení stropu. Bazén při škole musejí zavřít

Moravská Třebová – Zdá se, že bazén při základní škole na Palackého ulici, který ve večerních hodinách využívala i veřejnost, definitivně dosloužil. Podle statika, kterého radnice pověřila prověřením technického stavu bazénu hrozí propadnutí stropu. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vidlatá Seč a Trstěnice

Svitavsko - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky ze Svitavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení