Mezinárodní festival Kultura evropského venkova vyvrcholil v sobotu odpoledne Evropskými trhy v Bystrém u Poličky. Na akci se představili zástupci sedmi evropských států. Omluvily se jižní země, kde je v současné době  ekonomická krize.

Cílem festivalu je vyzdvihnout význam venkova a jeho rozvoj, kulturu, zemědělství nebo  turistiku. Stovky lidí si  tak nenechaly v sobotu ujít možnost, aby ochutnaly dobroty z evropských zemí.

Maďarská delegace nabízela u svého stánku speciální salámy, papriky a také víno. „Jsme v Bystrém podruhé, ale udržujeme kontakty s nedalekým Trpínem a tam jsme už byli vícekrát," řekli zástupci Maďarska.

Palačinky a víno

Dánové chtějí díky projektu poznat české lidi a také ochutnat jídlo a pití z jiných států. V sobotu nabídli návštěvníkům ochucené oříšky. Francouzi pro změnu lákali ke svému stánku na tradiční bretaňské palačinky s karamelem a máslem. „Pochutnal jsem si s manželkou na holandských sýrech a francouzských palačinkách. Jsou vážně vynikající. U rakouského stánku jsme si dali jejich mošt, také nebyl špatný," řekl Karel Peterka.

V projektu Kultura evropského venkova je zapojeno dohromady jedenáct států. Českou republiku zastupuje město Bystré u Poličky.

Sobotního festivalu se však nakonec zúčastnilo jenom sedm zemí.

Bysterští sice poslali pozvánky do všech zemí, které jsou zapojené do projektu, ale všichni členové přijet nemohli. „Nakonec přijalo pozvání jen sedm evropských vesnic. Omluvili se nám Španělé, Řekové a Italové. Nepřijeli k nám na festival z finančních důvodů, protože mají ve své zemi krizi," uvedl Ladislav Báča, organizátor setkání obcí v Bystrém.  Přiznává, že naplánovat tak velkou akci bylo složité, ale všechny v týmu to bavilo, a tak se akce vydařila. „Program festivalu je ve všech zemích podobný, ale vždy záleží na pořadateli. Každopádně je to v Evropě ojedinělý projekt," dodal Ladislav Báča.

V rámci setkání navíc řezbáři vytvořili betlém, který bude putovat členskými zeměmi.   (ik, ap)