O pozemky projevil zájem koaliční zastupitel Martin Kozáček (ODS), jednatel společnosti Apolo, který by na nich chtěl postavit nové sídlo svojí firmy. Prodejní cenu město stanovilo na 200 korun za metr čtverečný, celkem se jedná o necelé tři tisíce metrů.
Vedení města nevidí v předběžně odsouhlaseném prodeji žádný problém. „Prodej pozemků uvedené firmě je pro město výhodný, neboť toto území je v podstatě navážkou a pro město jsou zde velmi omezené možnosti jeho využití,“ uvedl poličský místostarosta Antonín Kadlec (ČSSD).
Cena byla podle radnice navržena s ohledem na omezení budoucí výstavby. „Na pozemcích je uložena navážka z průmyslové zóny až do výšky čtyř metrů bez zhutnění. Ze severní strany zasahuje území ochranné pásmo železnice a z jižní strany ochranné pásmo potoka,“ upřesnila mluvčí Naděžda Šauerová.
Město rovněž poukazuje na to, že stávající břehové hrany jsou upraveny tak, že spolu s ochrannými pásmy je zhruba padesát procent prodávaného pozemku nevyužitelných pro stavbu. „Pozemek má tvar trojúhelníku, tudíž je opět problém z hlediska jakékoli zastavěnosti. To vše s sebou nese značné komplikace při realizaci výstavby, jejichž řešení bude vyžadovat zvýšené náklady na přípravu území i vlastní výstavbu,“ dodala Naděžda Šauerová.
Problematické je podle vyjádření radnice i napojení inženýrských sítí, které nejsou přivedeny k pozemkům. „Kvůli tomu, že není jisté, zda bude moci být záměr žadatele na požadovaných pozemcích vzhledem k možným komplikacím a vysokým nákladům realizován, navrhujeme po dohodě se společností Apolo uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě, která budou respektovat zájem obou stran,“ nastínila další postup tisková mluvčí.
Jinak řečeno, společnost Apolo nebude investovat do koupě pozemků, dokud se jí nepodaří získat stavební povolení pro stavbu, a město bude mít jistotu, že o pozemky nepřijde, pokud společnost upustí od svého záměru. Stavební povolení musí firma vyřídit do tří let.
Věc má však háček. Proto, aby si společnost Apolo mohla na pozemcích postavit nové sídlo, se bude muset změnit územní plán města. Přesto pro prodej pozemku hlasovalo šestnáct z dvaceti zastupitelů, proti byl jen Jan Jukl (ČSSD). Zastupitel Martin Kozáček, který je kupujícím, se hlasování zdržel kvůli střetu zájmů.
„Pro tento prodej jsem nemohl zvednout ruku. Záměr nebyl nijak projednáván ani mezi zastupiteli, ani ve stavební komisi. Pozemek je v uzemním plánu veden jako budoucí parkoviště a není určen k zástavbě,“ vysvětlil Jan Jukl.
„Hlavní problém dle mého názoru je, že nikdo jiný neměl možnost se o tento pozemek ucházet,“ pokračoval zastupitel.
„Jsem přesvědčen, že z urbanistického hlediska je to nesmysl, protože stavba na tomto místě pouze ucpe veškerý budoucí dopravní i pěší provoz do jedné komunikace. Vzhledem k blízkosti sportovišť je už teď tato silnice plná parkujících aut,“ uvedl. Podle Jukla není jediný důvod, proč by sídlo společnosti zastupitele mělo stát právě v této lokalitě a ne v průmyslové zóně, kde jsou pozemky dražší. „Pro změnu územního plánu, která nás kvůli tomuto prodeji čeká, hlasovat nebudu a ani nemohu,“ uzavřel Jan Jukl.