Věra Kovářová pracuje ve svitavském supermarketu a neumí si představit, že by seděla na kase v šestnácti stupních. „Je to málo. Ať si tam jdou papaláši sednout,“ rozčilovala se prodavačka.

Prsty ztuhlé zimou nejsou nic příjemného. To ví i Miroslav Koumar z Borové, který šéfuje rodinné firmě na pletení rukavic. Rychle reaguje na aktuální situaci a mění výrobu. V současné době nabízí věci pro průmyslovou výrobu, rybáře a má i zakázky od slovenské armády a policejních složek.

Miroslav Koumar v Borové u Poličky mění výrobu rukavic, myslí na prodavačky i úředníky.Miroslav Koumar v Borové u Poličky mění výrobu rukavic, myslí na prodavačky i úředníky.Zdroj: Michele Vojáček

„Reagujeme na změny v chování zákazníků a jejich poptávku. Vyrobili jsme proto bezprsté rukavice pro prodavačky v supermarketech. Poptávka je také po elastických návlecích z merino vlny, které si lidé mohou schovat pod civilní oblečení nebo je používat v kanceláři, ale i rukavicích s naší speciální úpravou kolem bříšek prstů, díky které se dá v rukavicích používat chytrý telefon,“ přiblížil inovace ve výrobě Koumar.

Stříbrné vlákno s antibakteriálními účinky

Jeho firma patří k největším výrobcům rukavic ve střední Evropě. Vlněné produkty exportují do řady zemí na našem kontinentu i do zámoří. Aktuálně společnost zaměstnává 25 lidí. Původně vyráběli především pracovní rukavice a potřeby pro potravinářský průmysl. Koumar ale dokáže pružně reagovat na změny v republice. Dokázal to už v době covidové pandemie, kdy přišel o velké zakázky pro automobilový průmysl. Tehdy vymyslel novou přízi, u které využil stříbrné vlákno, jež má vysoké antibakteriální účinky.

„Naše technologie je nová a máme ji chráněnou na Úřadu pro průmyslové vlastnictví. Vycházíme ze stříbrného vlákna, které jsme spojili s mikrovláknem, a dostali jsme úplně novou funkční pleteninu. Výhodou je, že stříbra tam je až čtrnáct procent,“ vysvětlil před časem Koumar.

Architekt Zdeněk Fránek navrhl pro Litomyšl parkovací dům pod zámkem.
Parkovací dům se strunami zůstane v šuplíku. V Litomyšli se bude stát na na I/35

Kromě změn ve výrobě ale musí reagovat i na energetickou krizi, která postihla Českou republiku kvůli válce na Ukrajině. Ještě před cenovými skoky firma investovala do fotovoltaických panelů.

„Fotovoltaiku jsme si financovali sami bez dotací a rozhodně se to vyplatilo. Přes léto jsme díky solárním panelům energeticky soběstační. V některých oblastech jsme už přistoupili k šetření, vytápíme sklady a další prostory na nižší teplotu. Pro nás je hlavní, že budeme mít energii pro výrobu přes zimu a našich 250 strojů nebude nečinně stát v halách. Materiál máme na příští měsíce nakoupený a uvidíme, jaké budou ceny v novém roce,“ dodal Koumar. Nyní hledá možnosti alternativního vytápění.