Problémy s Romy ve Šluknovském výběžku sleduje celá republika. Potíže s touto skupinou obyvatel řeší nejen na severu, i lidé z Moravské Třebové roky poukazují na problémy s Romy. Velké demonstrace ale prý městu nehrozí.

Třebovou se nyní šíří fáma, že místostarosta Pavel Brettschneider chce do do města přivést větší množství Romů. „To je lež, nikdy bych nepřipustil takovou věc,” dementoval nařčení Brettschneider. Radní ve Třebové ale přiznávají, že Romové jsou ve městě problematickými obyvateli, ale ne všichni. „Chceme potíže řešit, i když je to obtížné, ale myslím, že najdeme společnou řeč. Je to dlouhodobý problém a nezáleží jenom na radnici, ale také na těch lidech. Jejich myšlení se musí změnit,” uvedl místostarosta. Městská policie řeší potyčky v restauracích i přepadení na ulici. „Vyjíždíme ke rvačkám v restauracích a hernách. Jsou to potyčky mezi Romy, ale také s obsluhou, když nechtějí zaplatit, a někdy s ostatními zákazníky. Došlo i k loupežným přepadením v ulicích města,” řekl Karel Bláha, velitel městské policie.

Staří vs. mladí

Trestnou činnost mají většinou na svědomí mladí Romové. Ve městě žije i poměrně dost tzv. starousedlíků. Ti se brání tomu, aby se do Moravské Třebové stěhovali Romové z okolí a jiných měst. „Se staršími Romy nejsou problémy, nepořádek dělají ti mladší. Překvapilo mě, že starší sem nechtějí cizí Romy, protože jim prý dělají ostudu,” dodal Pavel Brettschneider. Trnem v oku jsou místním lidem Romové i proto, že většina z nich nepracuje. Podle místostarosty pobírají invalidní důchod nebo jsou na podpoře. Otázkou totiž zůstává, kdo je zaměstná. „Když budou chodit do práce každý den, bude to dobré. Ti, kteří jsou na podpoře, musí měsíčně odpracovat dvacet hodin. Takže jsou začleněni do veřejné služby. Pravda je, že nemají většinou odborné vzdělání a obtížně shání zaměstnání v soukromém sektoru,” vysvětlil Brettschneider. Pro řešení romské problematiky zřídili na městské policii skupinu pro prevenci kriminality. Jeden pracovník se věnuje jen tomuto tématu a podle velitele Bláhy má plné ruce práce. „Spolupracujeme s centrem volného času, kde se tito občané scházejí. Otázkou je, jak moc budou chtít Romové spolupracovat,” uzavřel Bláha.

Podle místostarosty není situace vyhrocená jako na severu Čech. „Nelze ale zaručit, že lidé nevyjdou do ulic i tady. Zatím si o problémech říkají v hospodě, ale i to je signál, že se jim něco nelíbí,” míní Pavel Brettschneider.

(ik, ap)

Jak to vidíte vy? Napište nám: svitavsky@denik.cz