„Svitavská interna je opravdu děs. Čím dál větší. Jako Svitaváci to neseme těžce. Známý musel na ošetření na internu do Litomyšle,“ postěžoval si Jiří S. ze Svitav.

Situace na interním oddělení opravdu není růžová. Vedení krajských nemocnic už řadu měsíců usiluje o její stabilizaci, ale zatím se to nedaří.

„Personální situace ve Svitavské nemocnici se v tuto chvíli zásadně nezměnila. Nové lékaře jsme sice přijali, ale tyto počty dorovnaly oznámené odchody. Důležité však je, že se situace dál nezhoršuje,“ sdělila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Problémy ale nemá jen nemocnice ve Svitavách. Potíže řeší také v Chrudimi. Ani tam nedokáží zajistit nepřetržitou službu interní příjmové ambulance.

O problémech na svitavské interně jsme již psali zde:

Ilustrační foto
Krize na interně ve Svitavách pokračuje. Lékaře neláká ani 300 tisíc

ZA POMOCÍ JINAM

Pacienti hlavně v noci jezdí za pomocí jinam, ze Svitav musí do Litomyšle. A náprava není prozatím na obzoru.

Ze svitavské interny za poslední dva roky odešla desítka lékařů. Na oddělení jich je dost, jenže mají kratší úvazky a nepokryjí tak všechny služby.

„Situaci ve Svitavské nemocnici zachraňují doktoři z Ukrajiny,“ podotkl Jiří S.

Částečně má pravdu. Tým na interně nedávno posílila lékařka z Ukrajiny. „Původně měla nastoupit i s manželem už v únoru. Válečný konflikt však zasáhl do jejich rodinných plánů a do Česka mohla odjet pouze paní doktorka. Ta se nyní začala připravovat na složení aprobační zkoušky, jde o poměrně složitý proces trvající déle než rok, řídící se platnou legislativou,“ vysvětlila Semrádová.

Do doby, než aprobaci složí, musí doktorka pracovat pod přímým vedením staršího lékaře s atestací. Tento proces musí absolvovat každý z případných dalších lékařů z Ukrajiny, se kterými o nástupu do krajských nemocnic jednají.

Autobusy Busline.
Kde nastoupí cestující na Svitavsku od června do autobusu? Na nádražích možná ne

KURZY ČEŠTINY

„V našich nemocnicích momentálně registrujeme necelých šest desítek zájemců o práci z Ukrajiny. Dvě třetiny z nich mají zdravotnické vzdělání,“ dodala mluvčí nemocnic. Pro podporu pracovního zapojení Ukrajinců spustila nemocnice ve spolupráci s Centrem andragogiky v Pardubicích kurz češtiny. První desítka studentů jej má dokončit 25. května.

Uprchlíci z Ukrajiny ale nejsou jedinou pomocí pro nemocnice v Pardubickém kraji. „Jezdíme na veletrhy, pořádáme akce pro studenty a aktivně spolupracujeme s univerzitami a odbornými školami. Využíváme sociální sítě, komunikujeme v odborných skupinách a snažíme se hledat nové personální zdroje,“ přiblížila Semrádová.

Loni spustili projekt na podporu náboru u studentů lékařských fakult. Letos ho opakují a rozšiřují na další nemocnice. „Stejnou péči věnujeme i hledání nelékařského zdravotnického personálu. Novým projektem je Den s vrchní sestrou,“ popsala Semrádová.

NÁBOROVÉ PŘÍSPĚVKY

Nemocnice nabízí také stipendia a náborové příspěvky pro lékaře, které mohou činit až 300 tisíc korun. „Dáváme příspěvky nemocnici, máme program pro nové lékaře. Jedná se o několik milionů korun,“ uvedla náměstkyně hejtmana zodpovědná za oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Jenže ani tak velké peníze nejsou často pro absolventy a lékaře lákadlem, někteří dají přednost soukromému sektoru. Doktorů s obecnou kvalifikací v interně je tak málo, protože mají kvalifikace v různých podoborech interny, třeba kardiologie nebo gastroenterologie. Nedostatek internistů je celorepublikový problém. Podle Matouškové tedy nelze čekat, že se personální problémy podaří vyřešit za pár měsíců.

Andrea Stejskalová z Litomyšle jako první Češka uběhla celý Vltava run, tedy 360 km, sama. Foto: Vltava run
Výzva splněna. Učitelka z Litomyšle jako první Češka uběhla 360 kilometrů