Pomáhá pěstounským a adoptivním rodinám.

Občanské sdružení Děti patří domů z Hradce nad Svitavou získalo grant dvě stě tisíc korun od Nadačního fondu Albert na projekt „Rozvoj hostitelské péče pro děti z dětských domovů“. Členka správní rady sdružení Michaela Blahutová přiblížila projekt a činnost občanského sdružení.

close zoom_in Jaké činnosti projekt podporuje?

Zaměřuje se na několik aktivit, mezi které patří osvěta hostitelské péče mezi laickou i odbornou veřejností, poradenství k hostitelské péči, přípravu a provázení hostitelů a vytvoření odborné metodiky přípravy k hostitelské péči. Osvěta zahrnuje především besedy v mateřských centrech nebo pro skupiny zájemců či instituce. Poradenství je aktivita zaměřená především jednorázově, kdy poskytujeme informace zájemcům, konzultujeme jednotlivé problémy, doporučujeme vhodné postupy. V rámci provázení nabízíme pomoc při jednání s institucemi, zkontaktování s dětským domovem či sociální pracovnicí a také rady v komplikovaných situacích. Pro ty, jež hostitelská péče zaujala, a rádi by se do ní pustili, organizujeme skupinové, mnohem častěji však individuální přípravy.

Co je to vlastně hostitelská péče?

Hostitelská péče je, laicky řečeno, přátelství dítěte z dětského domova s člověkem či rodinou, kteří nejsou jeho biologičtí příbuzní. Přesto s ním však opakovaně a dlouhodobě udržují kontakt. Hostitelé navštěvují dítě v dětském domově nebo dítě navštěvuje hostitele přímo u něj doma, případně s ním jezdí na výlety, dovolené. K pobytu přes noc je však zapotřebí nejen souhlas a přání samotného dítěte, ale také souhlas ředitele dětského domova a sociální pracovnice. Tato forma pomoci je vhodná především pro děti, které mají nízké šance na umístění do náhradní rodiny. Jedná se převážně o děti nad deset let, z velkých sourozeneckých skupin, odlišného etnika nebo děti s hendikepem. Hostitelská péče může mít pro tyto děti obrovský význam, protože často trpí tím, že se o ně nikdo nezajímá. Nemají na rozdíl od jiných dětí, kam jezdit na prázdniny, chybí jim individuální přístup, zájem a také přijetí.

Čemu ještě se vaše sdružení věnuje? Působíte pouze ve svitavském okrese, nebo v celé republice?

Sdružení Děti patří domů působí po celé republice, avšak sídlo máme v okrese Svitavy. Kromě hostitelské péče jsou naší druhou hlavní činností služby pro rodiny. Ty směřují k pěstounským a adoptivním rodinám a zájemcům o tuto problematiku. Průřezovou oblastí, která zasahuje do obou činností, je poradenství vztahující se k náhradní rodinné péči a hostitelské péči.

Podporujete tedy také pěstounské rodiny. Čeho se ta podpora týká?

Z vlastní zkušenosti členek sdružení – pěstounek či adoptivních maminek víme, že mezi služby, které nejvíce rodiny potřebují, patří možnost odpočinku a vzájemného sdílení. Některé děti vzhledem ke svému zdravotnímu, psychickému nebo sociálnímu hendikepu není možné poslat na běžný tábor a například ani u babičky nemohou dlouho pobýt samy. Pěstouni a rodiče se tak věnují dětem mnohdy i 24 hodin denně, mnoho let a nemají příliš času jak na odpočinek, tak ani na sebe navzájem. Proto pořádáme víkendové pobyty a tábory pro tyto děti, přičemž když je to potřeba, zajistíme dítěti vlastního osobního asistenta na celou dobu akce. Zároveň také organizujeme pobyty pro rodiny, které se tak mohou poznávat, sdílet zkušenosti a zároveň prožít pohodovou i tematicky zajímavou dovolenou. Několik let už také pořádáme tzv. „Maminky“. Probíhají vždy dvakrát ročně, zpravidla na podzim a na jaře, kdy se sjede na jedno místo skupina pěstounek, adoptivních maminek, případně i zájemkyň o tuto problematiku. Společně si povídáme, sdílíme své radosti, starosti a zkušenosti.

Připravujete v nejbližší době nějakou akci?

Ano, akcí, které právě připravujeme, je několik. Úplný přehled je k dispozici na našich webových stránkách. V nejbližší době se jedná o pobyt pro pěstounské případně i hostitelské rodiny v Karlově pod Pradědem, který se uskuteční druhý víkend v dubnu.

Nabízíte i poradenství. V jakých oblastech?

V poradenství se zaměřujeme na oblast náhradní rodinné péče a hostitelské péče a souvisejících témat. Lidé se na nás mohou nejlépe obrátit prostřednictvím emailu.