Premiéra vyšla! Dolním Újezdem se včera ráno rozletěla dobrá zpráva. Obec vyhrála soutěž Vesnice roku. Lidé se radují. Starosta Stanislav Hladík přiznává, že je to závazek a musí v práci pokračovat.

Největší obec ve svitavském okrese se letos do soutěže přihlásila vůbec poprvé. „Poslední roky byl Újezd rozkopaný. Dělali jsme řadu věcí, mimo jiné první etapu kanalizace, proto jsme s přihláškou čekali," uvedl Stanislav Hladík, starosta Dolního Újezdu. Čekání se vyplatilo. V pondělí mohl starosta ukázat komisi novou čistírnu odpadních vod, opravené cesty, školu, práci spolků a mnoho dalšího. A právě proto je obcí tohoto roku v Pardubickém kraji.  „Je to obrovská radost, velký úspěch celé obce. Na druhou stranu už přemýšlíme, co dál. Nechceme totiž udělat ostudu v celostátním kole soutěže Vesnice roku," sdělil starosta Hladík.

Z ÚJEZDU. Základní škola

Naplno!

Domnívá se, že komisi oslovila různorodost vesnice. „Šli jsme naplno do všech oblastí. Neseděli jsme taky s komisí na obecním úřadě, ale vzali jsme je ven, aby všechno viděli naživo a ne jen na papíře. Připravili jsme pro ně film o Újezdu, předvedli jsme práci s mládeží," podotkl Stanislav Hladík.

Vesnice s více než dvěma tisíci obyvatel komisaře zaujala z devatenácti přihlášených obcí v kraji nejvíce. „Došli jsme k závěru, že Dolní Újezd se i přes svoji velikost prezentuje jako pospolitý tým. Důležitá je práce s mládeží, kterou nám ukázali, a také tradiční akce. Ačkoliv je to nováček v soutěži, právem vyhrál," informoval František Bartoš, předseda hodnotitelské komise soutěže Vesnice roku.

Z ÚJEZDU. Kostel svatého Martina

Lidé v Dolním Újezdu jsou vítězstvím nadšení. „Jsem neskutečně rád, je to paráda, když se podaří. Rozhodně se toho musí využít," řekl Vladimír Klusoň. Dolní Újezd nyní čeká několik oslav zisku titulu. První příležitost bude zřejmě už v sobotu při kácení májky v parku. Tady lidé budou mít šanci poprvé zhlédnout film o obci. Ten viděli také komisaři Vesnice roku a starosta ho přihlásí do další soutěže. Slavnostní vyhlášení výsledků Vesnice roku a předání cen se uskuteční pravděpodobně v srpnu. S vítězstvím je spojená rovněž finanční odměna. Řádově získá Dolní Újezd stovky tisíc korun. „Využijeme je na věci, které budou sloužit lidem. Třeba na opravu chodníků, stavbu nové čekárny, ale o všem ještě budeme jednat," dodal újezdský starosta.

Z ÚJEZDU. Dům s pečovatelskou službou

Zelená, modrá…

Komise soutěže udělila Dolnímu Újezdu zlatou stuhu. Stuhy jiných barev si připnou i další obce v Pardubickém kraji. „Zelenou za údržbu zeleně obdrží Bystré u Poličky. Oranžovou stuhu za spolupráci vesnice a zemědělského subjektu dostane Vysočina. Bílá stuha za práci s mládeži patří Dříteči na Pardubicku a modrá za společenský život ozdobí Ostrov na Chrudimsku," sdělil předseda Bartoš.

Dolní Újezd u Litomyšle
Obec se nachází na pomezí Čech a Moravy šest kilometrů jihozápadně od Litomyšle, v mírně zvlněné krajině na okraji českomoravské vrchoviny. Je malebně rozložena v členitém terénu po obou stranách údolí řeky Desné. Dnešní obec vznikla splynutím řady menších vsí a osad, po nichž zůstaly zachovány místní názvy jako Rovinka, Malvařice, Praha, Pazucha, Ždár, Přibiňoves, Kabatoves, Záves, Bořkov a Dolečka. Součástí obce jsou menší osady Jiříkov a Václavky. Spolu s nimi má Dolní Újezd v současné době přes dva tisíce obyvatel. V obci se nachází základní, mateřská i základní umělecká škola, soukromé výtvarné studio, zdravotní středisko, velké zemědělské družstvo, obchody, restaurace, dům s pečovatelskou službou. Volný čas tráví lidé na fotbalovém hřišti, na kurtech, v hasičském areálu nebo na koupališti se třemi bazény. Turisté se zastavují u kostela sv. Martina nebo v Regionálním muzeu vesnice. Ve vsi se koná několik tradičních akcí, mimo jiné folkový festival Újezdské babí léto. V loňském roce obec dokončila výstavbu čistírny odpadních vod a první etapu kanalizace.