VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy na Tříkrálovou sbírku 2014 vrcholí

Svitavy – Pomalu, ale jistě se blíží nový rok a s ním také největší sbírková akce v České republice, kterou je dnes již tradiční Tříkrálová sbírka.

20.12.2013
SDÍLEJ:

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA v Poličce tradičně vyjde průvodem od kostela svatého Jakuba.Foto: archiv Oblastní charity Polička

Koledníci začátkem ledna vyrazí do ulic měst a obcí po celém okrese, aby lidem popřáli v novém roce 2014 všechno dobré a zároveň také požádají o finanční příspěvek. Ten půjde na prospěšné projekty charity, která se v těchto dnech na Tříkrálovou sbírku aktivně připravuje. Částkou, kterou přispějete, pomůžete charitě naplnit její poslání a vůbec nezáleží, kolik to bude.

„Ve farnosti Dolní Újezd a Mladočov se uskuteční Tříkrálová sbírka 4. ledna 2014. Výtěžek z ní bude určen na provoz charitní pečovatelské služby, charitní ošetřovatelské služby, nákup kompenzačních pomůcek a zdravotního materiálu a v neposlední řadě také na pomoc pro Indii," informovala Ludmila Kladivová, ředitelka Farní charity Dolní Újezd.

Hledají koledníky

V těchto dnech hledá Farní charita Litomyšl koledníky pro litomyšlskou oblast, zejména proto, že se zde každoročně setkávají s velmi milou a vstřícnou reakcí ze strany těch, u kterých tříkráloví koledníci zaklepou na dveře. „Pak je nám pochopitelně líto, když se dozvíme, že někdo na návštěvu koledníků čekal marně. Pokud se nám podaří rozšířit jejich řady, rozhodně se dostaneme do více domácností a potěšíme další z těch, kteří na tradiční setkání s králi čekají," sdělila Věra Dvořáková, ředitelka Farní charity Litomyšl.

Děti, mladí i dospělí půjdou na koledu v Litomyšli a v obcích na Litomyšlsku v sobotu 4. ledna, ve Višňárech a Janově pak tři krále potkáte následující den. „Jako poděkování tříkrálovým koledníkům jsme letos připravili setkání s Kejklířským divadlem, které uvede představení Ať žije Kocourkov. Do Lidového domu jsou 18. ledna v 17.30 hodin zváni ovšem nejen koledníci, ale i široká veřejnost," doplnila Věra Dvořáková.

Výtěžek sbírky letos litomyšlská charita věnuje z největší části na nákup automobilu pro zdravotní sestřičky, které navštěvují nemocné a poskytují jim odbornou péči přímo v jejich domácnostech. „Nejčastěji tuto službu využívají starší nebo chronicky nemocní, ale stále častěji se setkáváme s tím, že ošetřovatelské služby potřebují i mladí lidé po úrazech nebo s těžkými nemocemi, kterým nemocnice poskytly akutní ošetření a další péče probíhá v domácím prostředí. Proto potřebujeme spolehlivé vozy, abychom se dostali k našim pacientům vždy včas," připomněla ředitelka litomyšlské charity.

Prostředky pomáhají shromažďovat i mladí muzikanti z litomyšlské římskokatolické farnosti, kteří spontánně připravili novoroční benefiční koncert. „Místní schola v kostele Povýšení sv. Kříže v neděli 5. ledna odpoledne ve 14 hodin zahraje a zazpívá známé i zapomenuté koledy. Výtěžek koncertu pak spojíme s Tříkrálovou sbírkou i dalšími donátorskými příspěvky a na jaře zakoupíme potřebný automobil," doplnila Věra Dvořáková.

Dobrovolníci

Konec roku je i v Oblastní charitě Moravská Třebová specifický tradičním organizováním Tříkrálové sbírky, která je založená pouze na nezištné pomoci dobrovolníků. Také zde hledají dobrovolníky pro Tříkrálovou sbírku, ale i další dobrovolníky z řad mládeže, studentů, maminek na mateřské, nezaměstnaných či aktivních seniorů pro rozvoj charitní činnosti.

„Díky Tříkrálové sbírce můžeme pomáhat lidem v nouzi, což je základním posláním charity. V tuto chvíli sháníme další dobrovolníky, abychom měli dostatek vedoucích tříkrálových skupinek a králů a bylo tak možné přidělit každé skupince menší trasu, což je pro koledníky méně náročné," informovala Ludmila Dostálová, ředitelka Oblastní charity Moravská Třebová. Tříkrálová sbírka proběhne v regionu Moravskotřebovsko a Jevíčsko od 2. do 12. ledna 2014. V Jevíčku a okolních obcích potkáte koledníky 2. a 3. ledna. Moravská Třebová zahájí koledování slavnostním požehnáním koledníků 6. ledna a následně celý týden až do soboty 11. ledna budou skupinky obcházet obydlí.

Sbírka vyvrcholí jako každoročně Tříkrálovým benefičním koncertem, který se uskuteční 5. ledna v Jevíčku a 12. ledna v Moravské Třebové. „Největší část výtěžku půjde na přímou pomoc sociálně slabým rodinám, centrum humanitární pomoci, pomoc lidem se zdravotním postižením a pomoc při mimořádných událostech," sdělila Ludmila Dostálová.

Králové na koních

V Poličce proběhne Tříkrálová sbírka v sobotu 11. ledna v dopoledních hodinách. Tradičně bude zahájena průvodem koledníků s králi na koních. „Výtěžek sbírky je určen na domácí hospicovou péči, která bude v roce 2014 rozšiřovat svoji činnost a vytvoří základní tým obohacený o intenzivnější spolupráci s lékaři a dalšími odborníky. Financování domácí hospicové péče bude podpořeno, mimo jiné zdroje, také právě z výtěžku Tříkrálové sbírky," informovala Markéta Šafářová, ředitelka Oblastní charity Polička.

Čtrnáctý ročník Tříkrálové sbírky Charity Svitavy proběhne ve dnech 2. až 12. ledna 2014. Žehnání koledníkům se bude konat ve svitavském kostele Navštívení Panny Marie 2. ledna při mši v 9 hodin. „Letošní výtěžek chceme využít na přímou pomoc rodinám v sociální nouzi a na zvýšení dostupnosti pečovatelské služby ve Svitavách a okolních obcích," sdělila ředitelka svitavské charity Blanka Homolová. S ohledem na navýšení zájmu o pomoc charitní pečovatelské služby zamýšlí ve charitě pořídit automobil upravený na přepravu osob na invalidním vozíku. „Část finančních prostředků na tento vůz jsme získali z Tříkrálové sbírky 2013 a z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové," doplnila Blanka Homolová.

Někteří občané Svitav se ptají, jestli končí činnost charitní pečovatelské služby. „Nekončí, pouze nebudeme od příštího roku rozvážet obědy z důvodu nedostatečné finanční podpory. Rozvoz obědů ve Svitavách zabezpečuje devět komerčních firem. Činnost naší pečovatelské služby však spočívá především v pomoci s osobní hygienou, přípravou jídla, v doprovázení k lékaři, na úřady, v nákupech, či pomoci s údržbou domácnosti," dodala Blanka Homolová.

Autor: Jiří Hudec

20.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jeviště je nachystáno pro sportovní šlechtu

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Důležitý skalp. Tuři v koncovce urvali vítězství

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Skupina A1 se znovu přiblížila. V našlapaném pořadí nejvyšší soutěže má sobotní svitavská výhra mimořádně vysokou cenu. Dramativkou bitvu rozsekli Dekstone Tuři v samotném závěru.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>