VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy na Tříkrálovou sbírku 2014 vrcholí

Svitavy – Pomalu, ale jistě se blíží nový rok a s ním také největší sbírková akce v České republice, kterou je dnes již tradiční Tříkrálová sbírka.

20.12.2013
SDÍLEJ:

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA v Poličce tradičně vyjde průvodem od kostela svatého Jakuba.Foto: archiv Oblastní charity Polička

Koledníci začátkem ledna vyrazí do ulic měst a obcí po celém okrese, aby lidem popřáli v novém roce 2014 všechno dobré a zároveň také požádají o finanční příspěvek. Ten půjde na prospěšné projekty charity, která se v těchto dnech na Tříkrálovou sbírku aktivně připravuje. Částkou, kterou přispějete, pomůžete charitě naplnit její poslání a vůbec nezáleží, kolik to bude.

„Ve farnosti Dolní Újezd a Mladočov se uskuteční Tříkrálová sbírka 4. ledna 2014. Výtěžek z ní bude určen na provoz charitní pečovatelské služby, charitní ošetřovatelské služby, nákup kompenzačních pomůcek a zdravotního materiálu a v neposlední řadě také na pomoc pro Indii," informovala Ludmila Kladivová, ředitelka Farní charity Dolní Újezd.

Hledají koledníky

V těchto dnech hledá Farní charita Litomyšl koledníky pro litomyšlskou oblast, zejména proto, že se zde každoročně setkávají s velmi milou a vstřícnou reakcí ze strany těch, u kterých tříkráloví koledníci zaklepou na dveře. „Pak je nám pochopitelně líto, když se dozvíme, že někdo na návštěvu koledníků čekal marně. Pokud se nám podaří rozšířit jejich řady, rozhodně se dostaneme do více domácností a potěšíme další z těch, kteří na tradiční setkání s králi čekají," sdělila Věra Dvořáková, ředitelka Farní charity Litomyšl.

Děti, mladí i dospělí půjdou na koledu v Litomyšli a v obcích na Litomyšlsku v sobotu 4. ledna, ve Višňárech a Janově pak tři krále potkáte následující den. „Jako poděkování tříkrálovým koledníkům jsme letos připravili setkání s Kejklířským divadlem, které uvede představení Ať žije Kocourkov. Do Lidového domu jsou 18. ledna v 17.30 hodin zváni ovšem nejen koledníci, ale i široká veřejnost," doplnila Věra Dvořáková.

Výtěžek sbírky letos litomyšlská charita věnuje z největší části na nákup automobilu pro zdravotní sestřičky, které navštěvují nemocné a poskytují jim odbornou péči přímo v jejich domácnostech. „Nejčastěji tuto službu využívají starší nebo chronicky nemocní, ale stále častěji se setkáváme s tím, že ošetřovatelské služby potřebují i mladí lidé po úrazech nebo s těžkými nemocemi, kterým nemocnice poskytly akutní ošetření a další péče probíhá v domácím prostředí. Proto potřebujeme spolehlivé vozy, abychom se dostali k našim pacientům vždy včas," připomněla ředitelka litomyšlské charity.

Prostředky pomáhají shromažďovat i mladí muzikanti z litomyšlské římskokatolické farnosti, kteří spontánně připravili novoroční benefiční koncert. „Místní schola v kostele Povýšení sv. Kříže v neděli 5. ledna odpoledne ve 14 hodin zahraje a zazpívá známé i zapomenuté koledy. Výtěžek koncertu pak spojíme s Tříkrálovou sbírkou i dalšími donátorskými příspěvky a na jaře zakoupíme potřebný automobil," doplnila Věra Dvořáková.

Dobrovolníci

Konec roku je i v Oblastní charitě Moravská Třebová specifický tradičním organizováním Tříkrálové sbírky, která je založená pouze na nezištné pomoci dobrovolníků. Také zde hledají dobrovolníky pro Tříkrálovou sbírku, ale i další dobrovolníky z řad mládeže, studentů, maminek na mateřské, nezaměstnaných či aktivních seniorů pro rozvoj charitní činnosti.

„Díky Tříkrálové sbírce můžeme pomáhat lidem v nouzi, což je základním posláním charity. V tuto chvíli sháníme další dobrovolníky, abychom měli dostatek vedoucích tříkrálových skupinek a králů a bylo tak možné přidělit každé skupince menší trasu, což je pro koledníky méně náročné," informovala Ludmila Dostálová, ředitelka Oblastní charity Moravská Třebová. Tříkrálová sbírka proběhne v regionu Moravskotřebovsko a Jevíčsko od 2. do 12. ledna 2014. V Jevíčku a okolních obcích potkáte koledníky 2. a 3. ledna. Moravská Třebová zahájí koledování slavnostním požehnáním koledníků 6. ledna a následně celý týden až do soboty 11. ledna budou skupinky obcházet obydlí.

Sbírka vyvrcholí jako každoročně Tříkrálovým benefičním koncertem, který se uskuteční 5. ledna v Jevíčku a 12. ledna v Moravské Třebové. „Největší část výtěžku půjde na přímou pomoc sociálně slabým rodinám, centrum humanitární pomoci, pomoc lidem se zdravotním postižením a pomoc při mimořádných událostech," sdělila Ludmila Dostálová.

Králové na koních

V Poličce proběhne Tříkrálová sbírka v sobotu 11. ledna v dopoledních hodinách. Tradičně bude zahájena průvodem koledníků s králi na koních. „Výtěžek sbírky je určen na domácí hospicovou péči, která bude v roce 2014 rozšiřovat svoji činnost a vytvoří základní tým obohacený o intenzivnější spolupráci s lékaři a dalšími odborníky. Financování domácí hospicové péče bude podpořeno, mimo jiné zdroje, také právě z výtěžku Tříkrálové sbírky," informovala Markéta Šafářová, ředitelka Oblastní charity Polička.

Čtrnáctý ročník Tříkrálové sbírky Charity Svitavy proběhne ve dnech 2. až 12. ledna 2014. Žehnání koledníkům se bude konat ve svitavském kostele Navštívení Panny Marie 2. ledna při mši v 9 hodin. „Letošní výtěžek chceme využít na přímou pomoc rodinám v sociální nouzi a na zvýšení dostupnosti pečovatelské služby ve Svitavách a okolních obcích," sdělila ředitelka svitavské charity Blanka Homolová. S ohledem na navýšení zájmu o pomoc charitní pečovatelské služby zamýšlí ve charitě pořídit automobil upravený na přepravu osob na invalidním vozíku. „Část finančních prostředků na tento vůz jsme získali z Tříkrálové sbírky 2013 a z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové," doplnila Blanka Homolová.

Někteří občané Svitav se ptají, jestli končí činnost charitní pečovatelské služby. „Nekončí, pouze nebudeme od příštího roku rozvážet obědy z důvodu nedostatečné finanční podpory. Rozvoz obědů ve Svitavách zabezpečuje devět komerčních firem. Činnost naší pečovatelské služby však spočívá především v pomoci s osobní hygienou, přípravou jídla, v doprovázení k lékaři, na úřady, v nákupech, či pomoci s údržbou domácnosti," dodala Blanka Homolová.

Autor: Jiří Hudec

20.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Zootechnici Zemědělský poradce pro živočišnou výrobu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: vyhledávání aktuálních informací v odborných databázích, výživa skotu, zásady chovu hospodářských zvířat a jejich produkce, vytváření optimálních podmínek chovného prostředí, genetika, Welfare zvířat, atd…, obrat stáda, výživa a krmení, porody hospodářských zvířat, zařízení a technologie v živočišné výrobě (skot, POŽADAVKY: SŠ nebo VŠ v oboru zemědělství - živočišná výroba (skot), základní znalost PC (internet, Email, Word, Excel,…), ŘP sk. B, základní znalost RJ - podmínkou, základní znalost AJ - výhodou, časová flexibilita, NABÍZÍME: pracovní dobu 7:00 až 15:30, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Genoservice corp. a.s. - moravská třebová, Svitavská, č.p. 1479, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jaroslava Grussmann Elfmarková, +420 461 311 036.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič - rozvoz pekařských výrobků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: rozvoz pečiva v regionu Moravská Třebová, KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Moravec - pekárny s.r.o., Josefská, č.p. 1060, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Lukáš Moravec, +420 777 705 365.

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Programátor - obsluha plasmového stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Mtb cz s.r.o. - moravská třebová, Nádražní, č.p. 1455, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Doležal Robert, Kuchařová Martina, +420 603 231 468,733 521 202.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 22 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví Stavební mistr. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NABÍZÍME: PP na dobu určitou, místo výkonu práce je na stavbách po celé ČR, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Sam silnice a mosty litomyšl a.s., Sokolovská, č.p. 94, 570 01 Litomyšl. Informace: Jan Holomek, +420 461 614 645,777 056 016.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání Jiskra Litomyšl vs. TJ Svitavy.

Fotbalové výsledky z regionu

Královéhradečtí letečtí záchranáři jako první v ČR podávají krevní transfuzi pacientům v akutním ohrožení života ve vrtulníku. Projekt RABBIT (Rapid administration of blood by hems in trauma) funguje od června 2018.
AKTUALIZOVÁNO

Motorkář utrpěl zranění páteře, letěl pro něj vrtulník

Otázka na víkend: slevy

Svitavsko - Poslanci si odhlasovali levnější obědy. Na co byste uvítali slevu?

Medailové kovy z republiky zazářily

Polička – Republikový šampionát v kickboxu v bojových disciplínách plného kontaktu (full contact a low kick) se konal v Praze a osmnáctiletá bojovnice klubu Arena Vysočina Nicole Dvořáková oslavila další úspěchy.

Křišťálová popelnice patří za třídění odpadů Litomyšli

Litomyšl - Celostátní soutěž obcí v třídění odpadů „O křišťálovou popelnici 2017“ zná své vítěze. 

Vážná nehoda uzavřela silnici u Lanšperka, další komplikuje dopravu ve Sloupnici

Lanšperk – V sobotu, krátce po čtvrt na jedenáct došlo u Lanšperka k dopravní nehodě dvou osobních aut. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT