Tři měsíce pro vši

„Když přišla v pátek po vyučování domů, stěžovala si, že ji svědí hlava. Prohlédli jsme ji a zjistili, že má ve vlasech vši. Šokovalo nás to,“ popisuje nemilé překvapení Jurij Lavruka. Přitom již v září obdržel od školy vzkaz, aby rodiče potomkům prohlédli hlavy kvůli výskytu nejčastějšího dětského parazita. „Nechápu, jak je možné, že situace trvá už tři měsíce. Proč s tím učitelé něco neudělají,“ diví se setrvalému stavu Jurij Lavruka.

Škola se však brání a poukazuje na nezodpovědnost rodičů. Zbavit děti vší je podle ředitele školy Karla Neřolda ze zákona jejich povinností. Výjimečně může úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však učitelé.

„O případu vím, občas se to bohužel stane. Učitelka si nemusí hned první den všimnout, že dítě přijde do školy zavšivené. Rozšíření bývá rychlé a nepříjemné. Nevím ale, jak tomu zabránit. Když rodiče děti neprohlédnou a pošlou je na vyučování,“ přibližuje skutečnost ředitel Karel Neřold.

V pondělí se o celé věci dozvěděl od Lavrukových a prostřednictvím třídní učitelky zjednal nápravu. S otcem žákyně se setkal osobně a věcmu vysvětlil. Pokud se ve třídě vši objeví, pedagog informuje rodiče žáků.

Zástupkyně ředitele pro první stupeň Lenka Novotná tvrdí, že se vši ve škole objevují každoročně. Na základě dostupných informací vypracovala příručku pro zákonné zástupce školáků, jak se zachovat při výskytu dětských parazitů a jaké ochranné prostředky používat. Kantoři jsou tedy na boj se vší připraveni, nyní je řada na rodičích.