Kde jste získal své exotické jméno?
Po předcích. Máme doloženo, že existuje od roku 1792 díky režiséru Břetislavu Rychlíkovi, který mě donutil vyhrabat všechy staré rodinné dokumenty při natáčení seriálu Lidé z maringotek.
Kolik štací ročně uděláte?
Na rozdíl od Skandinávie, kde jsme jezdili třicet štací do měsíce, v Čechách přibližně kolem třiceti za sezonu. Čím déle na místě stojíme, tím chodí více lidí. Ústní reklama funguje spolehlivě.
Kolik personálu je z Čech a kolik z jiných zemí?
Celkem nás je čtyřicet osm a máme artisty z Mongolska a Ukrajiny. Těch je pět a zbytek, tedy čtyřicet tři, jsou Češi.
Které zvíře má největší hvězdné manýry?
Samozřejmě tygr Borneo, protože je rozmazlenec a celé jeho vystoupení se skládá z toho, že mu vstrčím hlavu do tlamy. On pak dostane z kojenecké lahve mléko, postaví se na zadní a obejme mě tlapami. Pořadí oblíbenosti mám asi takové: na prvním místě Borneo, potom leopardice Nova, pumy a moje děti, žena a to proto, že ty zvířata jsou vázany jen a jen na mě a to nesmírně zavazuje.
Zranila vás někdy šelma?
Pokud bylo zranění, vždy to byla moje chyba. Zaplaťpánbůh, vždycky jsem si to zatím stačil zašít sám. Jednou mi prokousl ruku leopard. Měl jsem ho na ramenou a šel jsem s ním k opicím, a to byla chyba. Kousnul mě do ruky. Vypadá to možná dramaticky, ale to je stejně nebezpečné jako jít v noci na Václavské náměstí.
Na který zájezd jste nejvíce hrdý?
Je jich více. Například dvakrát Mongolsko, Las Vegas, Singapur a například Skandinávie a Spojené arabské emiráty.
Jak se díváte na tvrzení některých ochránců zvítřat, že drezura je vlastně týrání zvířat?
Dobrá otázka. Samozřejmě záleží na drezúře, na přístupu ke zvířeti. I v zoologických zahradách se s těmi zvířaty dá cvičit. Když je správný přístup, je to pro zvíře hra. Nesmí se nutit do ničeho, k čemu mají přirozenou averzi a každý správný cvičitel musí najít tu správnou cestu.
Odkud vlastně bere cirkus zvířata? Kde se sežene třeba takový tygr a jak dlouho trvá jej vycvičit?
Všechny šelmy co mám, jsou z vlastního chovu. Narodily se přímo u nás. V současné době je třeba nemožné koupit slona. Předpisy to prostě už neumožňují. Výcvik, v mém případě spíše soužití, trvá celý život. Šelmy neučíme nepřirozené věci, vycházíme z přírody.
Máte vůbec nějaký domov, nějaké místo kam se vracíte?
Samozřejmě. Mám statek na Nymbursku, kde máme veškeré zázemí, hlavně pro zvířata. Je to obytný dům asi s dvanácti pokoji, stáje, dílny. Prostě farma.