„Přijdeme na celou turistickou sezonu o hlavní lákadlo muzea, ale na druhou stranu je to pro Moravskou Třebovou příležitost. Na brněnské výstavě máme vlastní část, kde je umístěna samotná Hereret. Dále je tam busta s její pravděpodobnou podobou, která vznikla na základě vědeckého zkoumání,“ uvedla vedoucí Městského muzea v Moravské Třebové Monika Marhounová.

Zapůjčení mumie princezny Hereret je výjimečnou událostí. „Už byla jednou v Náprstkově muzeu v Praze. Moc často se nepůjčuje, protože je to historický a velmi vzácný předmět. Navíc častá manipulace ani není žádoucí,“ vysvětlila ředitelka.

Psali jsme již:

Mumie princezny Hereret se v sobotu vydala z Moravské Třebové na cestu do Brna, kde ji lidé uvidí na velkolepé výstavě o Egyptu.
Mumie princezny Hereret opustila Moravskou Třebovou. Bude slavit u Tutanchamona

Přestože bude několik měsíců ve stálé expozici muzea v Moravské Třebové vystavena jen vrchní rakev Hereret, návštěvníci o velký zážitek s Egyptem určitě nepřijdou.

Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady je otevřena na brněnském výstavišti do 8. ledna 2023.

Muzeum chystá na začátek června ve spolupráci s Národním a Náprstkovým muzeem otevření nové expozice Příběh papyru Westcar, kde návštěvníci kromě jiného uvidí modely nekropolí z nalezišť v Abúsíru, které byly součástí loňské výstavy Sluneční králové v Národním muzeu.

Kurátorem této expozice je významný egyptolog Pavel Onderka z Náprstkova muzea, účast na otevření expozice přislíbil také generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.