Volit si tak budeme za rok nového prezidenta, a napřesrok možná i starosty.

Tedy přesněji, ne všech obcí, ale jen těch nejmenších. Těch, které nemají obecní radu, ale jen maximálně třináctičlenné zastupitelstvo. V těch větších a ve městech vše zůstane při starém. Takový je aspoň návrh, který projednala vláda a míří do parlamentu.

Zatímco starostové se na přímou volbu těší a mnozí by ji rádi viděli i ve všech městech, politologové neskrývají rozpaky. Většina z nich je zděšena i z přímé volby prezidenta.

„Poslední dobou se v Česku zavádí příliš mnoho prvků přímé demokracie, přitom by stačilo více vyžívat možností, které nám zákony umožňují už nyní. Například obecní referenda; kolik se jich za poslední dobu kde uskutečnilo?“ namítá politolog královéhradecké univerzity Kamil Švec.

Není si ani jist úspěchem toho, co od přímé volby vláda očekává větší propojení starosty a správy věcí veřejných obecně s občany.

Ještě kategoričtější ne k přímé volbě starostů řekl Švecův kolega z univerzity Jan Outlý. „Takový přímo volitelný starosta se může ocitnout v opozici proti zastupitelstvu. Na Slovensku, kde ji zavedli, kvůli tomu mají mnoho problémů,“ dodal Outlý.

V obcích bez rady má už dnes starosta silnější postavení a vykonává většinu pravomocí chybějící rady.

Jak vypadá vládní návrh přímé volby

• Přímá volba starostů by byla omezena jen na obce, které nemají obecní radu.
• Rada se dnes nevolí v obcích, kde má zastupitelstvo méně než 15 členů. Zákon ale umožňuje i nejmenším obcím určit si patnáctičlenné zastupitelstvo a pak zvolit radu. V obcích od 3000 do 10 000 obyvatel samo zastupitelstvo může určit, zda bude mít od 11 do 25 členů, takže rada teoreticky nemusí existovat i v některých větších obcích či dokonce městech.
• Z celkového počtu 6250 obcí v zemi jich do 10 000 obyvatel má 6000.
• Pokud by se přímá volba konala jako většinová a jednokolová a proběhla by zároveň s volbami do zastupitelstev, vyšla by každou obec na 3000 korun.

Chtěli byste, aby se volil starosta přímo?

Dominik Macenauer

Svitavy

Já jsem ještě nevolil. Myslím si ale, že by bylo pro všechny daleko lepší, kdyby si mohli zvolit starostu v přímé volbě. Kdybych měl možnost, chtěl bych si vybrat. Lidé by si měli starostu volit sami, je na radnici kvůli nim.

Markéta Formánková

Pardubice

V podstatě je mi to jedno, ale na druhou stranu by určitě bylo dobré, kdyby se na tuto pozici dostal normální člověk, který ostatním lidem opravdu rozumí, neboť je jedním z nich. Je důležité, aby mu nešlo jen o peníze.

Petr Ganev

Černá u Bohdanče

Rozhodně bych tuto možnost uvítal a využil ji, protože bych si sám rád určil, koho volím. Současný stav není dobrý. Nechci totiž, aby za mě rozhodovala nějaká politická strana, která se o normální lidi vůbec nezajímá.

Ladislav Lázok

Chrudim

Popravdě řečeno, nad takovou otázkou jsem zatím nepřemýšlel. Ale asi bych to nechal tak, jak to je dnes. Přiznám se totiž, že zastupitele moc dobře neznám, a tak by pro mě bylo těžké říci, kdo z nich by byl nejlepším starostou.

Antonín Kubišta

Dlouhá Třebová

Souhlasil bych s tím, lidé by měli mít právo si to rozhodnout. Ale zda by to bylo lepší, to nevím. Se současným vedením naší obce jsem spokojen. Pokud to schválí, volit bych šel, rozhodoval bych se podle toho, jak kandidáty znám.