Mateřská škola v Příluce na Svitavsku má zajímavý příběh, který málem před lety definitivně skončil.

„Před 15 lety jsme řešili, jestli budeme školku držet dál. Měli jsme tehdy jen devět dětí a kraj na nás tlačil, abychom ji zavřeli, nebo že ji budeme dotovat ze svého. Naštěstí jsme se rozhodli správně, školku jsme si nechali a dnes máme plnou kapacitu, tedy 25 dětí,“ vysvětlil starosta Příluky David Šimek.

Zhruba polovina dětí je místních, jinak dojíždějí ze Suché Lhoty, Chotovic, Javorníku, Libeciny, Bučiny a občas i z Cerekvice nebo Makova. Vloni se obec pustila do rekonstrukce budovy z roku 1924. Investovali více než čtyři miliony korun. Řemeslníci opravili střechu, fasádu, udělali novou elektroinstalaci, rekonstrukce se dočkala třída v přízemí i ložnice v patře.

„Nepoužili jsme žádné polystyreny, vždy jsem byl proti tomu, aby se z toho nestala kostka. Zachovali jsme původní vzhled fasády. Budova je cihelná, podstavec kamenný. V létě je uvnitř chládek, v zimě se déle topí,“ řekl Šimek. V současné době hledá školníka, který by každý den ve škole zatopil a taky přikládal. Školka má totiž stále kotel na uhlí a dřevo.

V letošním roce došlo díky dotaci z ministerstva životního prostředí na obnovu školní zahrady, která je celá v přírodním duchu. „Rekonstrukce zahrady přišla zhruba na 390 tisíc korun. Děti mají k dispozici altán, pískoviště, trubku na prolézání, která je asi nejdelší v kraji. Máme tady taky ohniště, záhony, původní studnu s pumpou a vodním mlýnkem,“ dodává starosta.

Děti hodně láká broukoviště a geologická stezka, kde chodí bosé. Po letech byly na zahradě obnoveny i záhony, kde děti pomáhají pěstovat zeleninu. „Naším cílem je, aby se děti naučily spolu komunikovat a spolupracovat, jednat s lidmi. Připravujeme je na vstup do školy i do života, aby se uměly prosadit,“ uvedla ředitelka školky Markéta Boštíková.

Škola v Příluce má zajímavou historii. Před více než sto lety chodily děti ze vsi do školy v nedalekých Nových Hradech. Postupně ale školáků přibývalo a v Nových Hradech doporučili obcím, aby si postavily svoje školy. „V Příluce nejdříve byla škola v sálu na Veselce. Místní rodina darovala obci zahradu, architekt nakreslil projekt a v dubnu roku 1924 začala stavba školy. Koncem listopadu ve stejném roce bylo hotovo, škola zkolaudována a žáci usedli do lavic,“ připomněl Šimek.

Přílucká škola ale měla být ještě větší, než je nyní. Na přístavbu ale už nikdy nedošlo. Okolní obce Chotovice, Javorník, Suchá Lhota se dohodly s Přílukou, že postaví jednu společnou velkou školu. Nakonec ale vyhrál ve vesnicích patriotismus a postavily si všude svoje školy. Dnes už ale v těchto vesnicích školy nejsou, zůstala jen ta v Příluce. První stupeň základní školy v obci na hranici okresu byl až do roku 1983.