Studentům začaly ve středu 22. dubna přijímací zkoušky na střední školy. Gymnazisté je mají za sebou. Budoucí ekonomové je dělat nebudou a vojáky teprve čekají.

Obchodní akademie ve Svitavách letos poprvé ve své historii nemá přijímačky. „Pokud jsme v minulých letech vypisovali přijímací zkoušky, počet přihlášených žáků se snižoval,“ tvrdí ředitel Jaroslav Klodner. Připojili se tedy k některým školám v Pardubickém kraji, které je nedělají a letos berou deváťáky bez nich. Na akademii se přihlásilo 220 žáků, škola jich může přijmout 90. „Včera jsem začal rozesílat vyrozumění o přijetí, či nepřijetí,“ informuje Klodner. Ne všichni přijatí ale nastoupí. „Jde o jedničkáře, kteří se dostanou na všechny tři školy, kam si poslali přihlášku,“ vysvětluje ředitel. Odhaduje, že k nim nenastoupí asi třicet přijatých žáků. Ostatní mají šanci v odvolacím řízení.

Na svitavskou akademii mohou vzít více než třicet těch, kteří obdrží vyrozumění, že přijati nebyli. Někteří rodiče budou zaskočeni, že se jejich dítě nedostalo na žádnou ze škol, kam se hlásilo. Důvodem je, že naopak žáci s výborným prospěchem se dostanou na všechny. „Doufám, že jsme se poučili o nesmyslnosti tohoto systému a příští rok se buď vrátíme k původnímu, nebo správní řízení vypustíme,“ věří Jaroslav Klodner.

Přijímací zkoušky budou probíhat na školy v okrese ještě celý týden.