Od 10. do 14. listopadu (kromě čtvrtka) budou v lékárně na poliklinice zdravotníci, kteří všem zájemcům zkontrolují hladinu glykémie a hodnoty krevního tlaku, a to vždy od 8 do 10 hodin.

Na každý den je pak ještě speciálně zaměřené téma. Proč při diabetu přemýšlíme o jídle a pohybu, je námětem pro pondělí, středu a pátek od 10 do 12 hodin, v úterý od 14 do 16 hodin. „Fyzioterapeut zájemcům poradí nejvhodnější pohybové aktivity. Budou mít možnost vyzkoušet si krokoměr a uvědomit si, že i chůze může mít nový rozměr," informoval ředitel nemocnice Pavel Kunčák. Severská chůze, neboli Nordic Walking je dynamická chůze se speciálními holemi pro zlepšení kondice. Lidé si budou moci vyzkoušet ergometr, známý spíš jako rotoped. „Nutriční terapeutka poradí, jak se „poprat" s dietním režimem. Dostanou rady, jak dodržovat pitný režim a jak zacházet s alkoholickými nápoji," uvedl Pavel Kunčák.

V průběhu celého pondělí a dále také ve středu mají lidé možnost seznámit se s širokou nabídkou potravinových a jiných doplňků, umělých sladidel a čajů, či se poradit o jejich účincích s odborníky.

Poradna o pomůckách pro diabetiky je nachystaná na úterý od 9 do 16 hodin. „Zájemci obdrží důležité informace o tom, jaké nároky má splňovat správná obuv pro diabetiky (dámská, pánská, letní, podzimní a zimní), jak vybrat vhodné ponožky. Také se seznámí s tím, jakou péči potřebují dolní končetiny, aby byly zdravé," informovala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči nemocnice Markéta Nemšovská. K prevenci syndromu diabetické nohy poskytnou mnoho praktických rad a názorných naučných materiálů.

Od 12 do 16 hodin bude rozdávat rady pedikérka. „V průběhu celého dne se lidé mohou v lékárně seznámit rovněž s nabídkou vhodné kosmetiky a kosmetických balíčků pro péči o dolní končetiny nebo prostředky k ošetření drobných poranění na dolních končetinách, která jsou pro diabetiky velmi riziková," upřesnila Markéta Nemšovská.
Středa se bude zabývat tématem, který zdravotníci nazvali: Kde Karel udělal chybu? „Cukrovka je jedním z onemocnění, při kterém závisí úspěšnost léčby na změně stravování, změně životního stylu a ochotě každého nemocného dokonale poznat svou nemoc," připomenul Pavel Kunčák. Při této „cestě" se nemocní dopouští mnohých chyb, některých vědomě a jiných nevědomě. Hlavním tématem dne bude onemocnění cukrovkou a všechny jeho komplikace a prevence těchto komplikací. „Pacientům a zájemcům poradíme, jak si správně provádět tzv. selfmonitoring, neboli kontrolu hladiny glykemie v krvi, co je to postprandiální glykémie, jak si správně aplikovat inzulín v závislosti na jídle nebo na fyzické a jiné zátěži," přiblížil ředitel nemocnice.

Jelikož na čtvrtek je naplánovaná konference o moderním přístupu a léčbě diabetes, program týdne prevence této závažné nemoci bude v lékárně pokračovat v pátek. Kromě už uvedených měření se tentokrát odborníci zaměří na dětskou cukrovku. „Seznámíme veřejnost se specifiky onemocnění cukrovkou v dětském věku a nároky v léčbě, které nemoc klade na děti a jejich rodiče. Názorně ukážeme moderní možnosti léčby pomocí inzulínové pumpy. Máme připravené rovněž naučné a informační materiály," sdělila Markéta Nemšovská.