Jsou už hodně naštvaní. Ve čtvrtek dopoledne v jedné ze svitavských hospod padaly i ostré návrhy typu „Měli by je postřílet". Mírnější rezignovaně říkali, že na to není co říct. „Vrcholová prezentace je ostudou národa," pomyslel si Lubomír Slezák ze Svitav. Většině přítomných se naopak líbil projev prezidenta Miloše Zemana. „Zemana jsem ve volbách nevolil, ale co ve středu řekl, s tím jsem souhlasil," uvedl Jaroslav Motyčka ze Svitav.

Nedůvěra byla jasná

Lidé se shodují, že středeční jednání poslanců jinak než nedůvěrou vládě skončit nemohlo. „Ti nahoře nejsou schopní se domluvit, a to je největší problém. Teď se nedá čekat nic jiného než předčasné volby, nebo by musel přijít další převrat," konstatoval Petr Borovka ze Svitav. Někteří si své komentáře nechali raději pro sebe. „Nemůžu se vyjadřovat, musel bych být hodně sprostý," řekl Svitavák Pavel Václav.

Také parta důchodců, kteří v hospodě diskutovali u piva, souhlasili s verdiktem poslanců. „Jsme starší generace. Zásahy vlády cítíme nejvíc. Teď rozpustí sněmovnu a přijdou nové volby," hodnotil Jiří Novák ze Svitav. Oslavil už třiaosmdesáté narozeniny, zažil všechny prezidenty. „Už si něco pamatuji. V životě tady nebyl takový bordel, jako je teď. Kde všichni za krátkou dobu sebrali tolik milionů? Dělal jsem celý život v jedné fabrice a mám akorát tak kulový," mínil Jiří Novák. K jeho názoru se přidal také další muž. „Na důchody nám přidávají po desetikorunách. Kámošům rozdávají miliony. Mají výhody, o kterých se nám ani nezdá," podotkl Stanislav Fuchsa ze Svitav.

„Konečně ta sebranka, která tam seděla sedm let, půjde do kelu. Je hrozné, že jsem se toho svinstva musel dožít. Od převratu v devětaosmdesátém se všechno rozkradlo. Slyšel jsem názor jednoho člověka, který to všechno vystihl. Říkal, že by stačilo dát kolem parlamentu ostnatý drát a byli by tam všichni pohromadě. Nemuseli by nikoho hledat," namítl František Novák z Hradce nad Svitavou. Podle něho se každý ohání demokracií, ale ve skutečnosti ani neví, co to je.

Co přijde teď?

Budou předčasné volby nebo nebudou? „Nemám koho si vybrat, komunisty nebudu volit. Jinak nevím koho. Těm, kterým jsem fandil, mě totálně zklamali a opravdu nevím koho. Silně uvažuji, že i když jsem byl při všech volbách, jestli má cenu teď jít," mínil Lubomír Slezák.

Podle Jiřího Nováka jsou jediným řešením předčasné volby. „Zřejmě vyhrají socdemáci. Myslím si, že budou mít takovou převahu, že vytvoří jednobarevnou vládu," konstatoval senior. Je přesvědčený, že by pomohlo, kdyby konečně dali na názor lidí. „Voliči jim dávají hlasy, tak by měli respektovat jejich mínění," dodal muž.

(kk, dol)

Co říkáte na možné předčasné volby?

Mynářová

Marie Mynářová,
důchodkyně, Sklené
Volit nechodím. Nebyla jsem volit na žádných volbách. Takže ani teď bych nešla, kdyby byly předčasné.

Chejnovská
Petra Chejnovská,
mat. dov., Svitavy
Minule jsem volit byla. Kdyby byly předčasné volby, určitě bych volit šla. Momentálně ale nevím, koho bych volila.

Nesvatba
Radek Nesvatba
Boskovice
U naší vlády je to úplně normální. Nevím, koho bych volil, je to úplně jedno. Dnes nerozhodují lidi.

Machatová
Eliška Machatová
Svitavy
Přiznám se, že to nesleduji. Nevím, koho bych volila, neřešila jsem to. Ale není to u nás v pořádku.

Kalinová
Jaroslava Kalinová
laborantka, Stašov
Pokud budou volby, bude to asi dobře. Budu muset ale pátrat, koho volit. Je to čím dál složitější. (tko, dol)