Z Evropské unie plynou do měst v okrese miliony korun. Na evidenci všech projektů už radnice potřebují odborníky. Jedná se o tzv. dotační management. Moravská Třebová a Polička specialisty zaměstnávají, v Litomyšli mají projekční týmy.

Ve Svitavách zastupitelé plánují zřídit Centrum podpory projektů. Tato organizační složka městského úřadu zaměstná tři odborníky. Ti se budou zabývat pouze problematikou dotací. „Jeden se postará o odbornou podporu všem základním školám a neziskovým organizacím zřizovaných městem. Další dva zajistí investiční projekty,“ uvedl Jiří Škrabal z městského úřadu. V současné době Svitavy realizují patnáct dotovaných projektů v celkové hodnotě 378 milionů korun.

Litomyšl má vlastní projekční týmy. Každý spravuje určitou dotaci. Podle tajemníka Bohuslava Pulgreta zatím neuvažují o tom, že by funkci specialisty na dotace zřídili. Do budoucna to však nevylučují. V Moravské Třebové mají metodického pracovníka v systému řízení projektů. „Ve své funkci odborný pracovník pomáhá týmům a manažerům projektů. Tuto pozici jsme u nás zřídili před rokem,“ řekl Stanislav Zemánek, tajemník radnice v Moravské Třebové.

Také v Poličce zaměstnávají člověka, který se zabývá problematikou evropských peněz. „Funkci jsme zavedli před čtyřmi roky. Máme s ní dobré zkušenosti,“ sdělil poličský starosta Jaroslav Martinů.

V Jevíčku naopak podobného úředníka nepotřebují. Ani o ní do budoucna neuvažují. „Jsme nejmenší město v okrese. Specialistu přes dotace nepotřebujeme. Pokud by se situace změnila, najmeme si firmu a vyjde nás to levněji,“ říká Roman Müller, starosta Jevíčka.

Odborníky z dotačního managementu zaměstnávají úřady zatím spíše ve větších městech.