V pondělí 27. května nad ránem se rozezněl zvonek babyboxu ve Svitavské nemocnici. Uvnitř ležela novorozená holčička zabalená červené do deky s vánočním motivem. „Děťátko bylo donošené a v pořádku,“ vzpomínala Ludmila Pospíšilová, primářka dětského oddělení Svitavské nemocnice. Sice zdravotníci vyzvednou miminko z babyboxu do půl minuty, přesto je odložení dítěte do této speciální schránky rizikové. „Dítě může být podchlazené, dehydratované, nemocné, zanedbané. Nehledě na to, že neznáme okolnosti porodu ani případnou genetickou zátěž. Chybí tak důležité informace,“ vysvětlila Pospíšilová.

Vše přitom mohlo mít úplně jiný a bezpečnější průběh. Pro matku i dítě.

Více o utajeném porodu ZDE nebo ZDE

Personál oddělení ihned volá lékaři a následuje podrobné vyšetření, případně odběry krve a zdravotníci všechno zaznamenají do dokumentace. „V našem jediném případě, protože holčička, která dostala jméno Klaudie, byla v pořádku, přišla ještě do nemocnice matka-pěstounka a dítě se už čtvrtý den po odložení dostalo do náhradní rodiny,“ doplnila primářka.

Psali jsme:

Příchod Klaudie na svět však mohl mít úplně jiný průběh. Její maminka mohla ve svitavské porodnici zvolit tzv. utajený porod. Jedná se o specifickou formu porodu, která umožní matce zachovat si anonymitu a miminku zajistí bezpečí při narození. „Nastávající maminka v nesnázích musí projevit o utajený porod zájem a může to udělat v jakékoli porodnici,“ uvedla Pospíšilová.

Jako takový utajený porod vypadá?

Žena před očima dvou svědků podepíše žádost, která je uchovaná ve zdravotní dokumentaci, kde ale není zapsaná totožnost matky, ani datum porodu. „Svědky většinou bývají lékař, nejlépe gynekolog, a sestra,“ dodala primářka. Po odchodu ženy z porodnice zdravotníci všechny dokumenty o rodičce, průběhu porodu i dítěti zapečetí. Přístup ke zdravotní dokumentaci musí povolit následně jedině soud.

„Dítě je po porodu předáno na novorozenecké oddělení. Lékaři kontaktují pracovníky OSPOD a ti zajistí náhradní rodinou péči,“ popsala pravidla utajeného porodu primářka dětského oddělení. Pokud matka během dvou měsíců neprojeví o dítě zájem, začíná příslušný orgán hledat pro dítě náhradní rodinu.

O novorozence je při utajeném porodu postaráno od první vteřiny na světě. „Miminko je okamžitě v péči pediatra a neonatologa, projde novorozeneckým screeningem, má zajištěnou výživu, starají se o něj zdravotníci, kteří v případě potřeby zareagují, aby nebylo ohrožené zdraví a život dítěte,“ zdůraznila Pospíšilová. Utajený porod navíc chrání dítě před zanedbáváním a týráním, ke kterému by mohlo dojít v nepříznivém rodinném prostředí.

Utajený porod je bezpečný také pro ženu, která je v těžké situaci. „Když matka rodí jinde než v nemocnici, hrozí poporodní komplikace,“ podotkla primářka. Matka má navíc možnost se s dítětem po porodu v klidu rozloučit a v případě potřeby jí zdravotníci nabídnou také psychologickou podporu a pomoc s řešením jejich životní situace.