„Během obdobné amnestie v roce 2003 bylo na východě Čech odevzdáno 536 zbraní,“ uvedla mluvčí východočeské policie Lenka Burýšková.
V Královéhradeckém kraji policisté letos zaevidovali 580 nelegálních zbraní, v Pardubickém kraji jich lidé odevzdali mužům zákona 369. Mezi nejčastější nelegálně přechovávané zbraně patřily kulovnice a brokovnice, objevilo se i 13 samopalů a 64 perkusních revolverů.
Současně nelegální majitelé přinesli na policejní oddělení i střelivo, v Královéhradeckém kraji téměř 6500 kusů, v Pardubickém kraji přes 1400 kusů.
Podle Burýškové mezi nejzajímavější zbraně, které byly na policejní služebny v tomto období předány, lze zařadit například na Trutnovsku odevzdanou brokovnici jednoručku, kterou byla vybavena anglická policie za II. světové války. Mezi rarity patří i samopal z II. světové války odevzdaný na Královéhradecku a carská armádní puška americké výroby, tzv. Winchestrovka, kterou zaregistrovali na Náchodsku. Jeden muž z Moravskotřebovska předal policistům desítky let starou „obojetnici“, čili pistoli se dvěma hlavněmi.
Pokud někdo má doma zbraň, třeba i po svém předkovi, který byl myslivcem, a nemá potřebné dokumenty a zbrojní pas, může jít o trestný čin nedovoleného ozbrojování. Zákon v takovém případě počítá s peněžitým trestem nebo odnětím svobody až na jeden rok. V případě hromadného držení zbraní, výbušnin střeliva, i součástek účinné zbraně může člověk počítat až s třemi lety vězení.
„Policisté nyní postupně provádějí expertizy odevzdaných zbraní, při kterých zjišťují, zda některou z nich nebyl spáchán trestný čin. Dosud jsou výsledky expertiz negativní,“ ujistila mluvčí východočeské policie Lenka Burýšková. Pokud si majitel odevzdané zbraně zajistí zbrojní pas, může požádat o její vrácení.